نگاه هنرمندانه در تجربه‌های بصری هنرمندان

هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی مانند بقیه افراد دنیا زندگی می‌کنند، اما تجربه‌های متفاوتی دارند. آنها موضوعاتی را که ترسیم می‌کنند به روشی منحصر به فرد یعنی با ذهنشان می‌بینند. تمام تجربه‌های بصری آنها علاوه بر واقعیت عینی از قدرت تصورات ذهنی آنها نشات می‌گیرد. ذهن، نامتناهی‌ترین فضایی است که می‌توان در آن قدم گذاشت و بدون هیچ حصاری از منطق و حساب در آن حرکت کرد. یادگیری نحوه دیدن مانند یک هنرمند هنرهای تجسمی، یک قدم اساسی برای بهبود آثار هنری و تبدیل شدن به یک هنرمند موفق است. اینک برای داشتن نگاه هنرمندانه و آشنایی با کسب مهارت های هنرمندانه دیدن محیط اطراف خود، در این مقاله از وبلاگ پروانه همراه ما باشید.

نگاه هنرمندانه آموختنی‌ است یا یک توانایی ذاتی است ؟

نگاه هنرمندانه داشتن مهارتی است آموختنی و قابل پرورش که هر کسی می‌تواند یاد بگیرد و مثل یک هنرمند ببیند، اما در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که اطلاعاتی را که در وهله اول می‌بینید، چگونه در ذهنتان تشکیل می‌شود تا بتوانید درست آن را پردازش کنید.
نور بعد از بازتاب از اشیا در دنیای طبیعی اطرافمان، وارد چشم می‌شود و سپس به عصب پشت چشم هدایت شده و توسط این عصب مجموعه‌ای از خطوط، رنگ‌ها، شکل‌ها و اطلاعات دیگر را به مغز ارسال می‌کند.

هنرمندان، جهان را به عنوان ماده اولیه می‌دانند که می‌تواند به آثار هنری تبدیل شود و ممکن است مواردی را مشاهده کنند که دیگران از آن غافل می‌شوند.
برای مثال یک نقاش ممکن است شیفته‌ی رنگ سایه‌ای شود که یک ساختمان بر روی دیگری قرار می‌دهد یا حتی از شکل یک قاصدک شگفت زده شود. از نظر چشم پرورش یافته یک هنرمند، این مناظر می‌توانند به اندازه یک آبشار یا یک قله کوه باشکوه و جذاب باشند.

مهارت های هنرمندانه دیدن۵ روش جذاب برای داشتن نگاه هنرمندانه 

حالا برای اینکه مهارت های هنرمندانه دیدن را آغاز کنید به تمرین های زیر با دقت توجه نمایید:

۱- یک روز صبح که پنجره را باز کردید از قاب پنجره در ذهنتان عکسی بگیرید. حتی می‌توانید با دوربین تلفن همراه خود این عکس را ثبت و چاپ کنید. حالا عکس را روی میز قرار دهید و خوب به آن نگاه کنید، تصور کنید مثل کودکی با ذهنی کنجکاو هستید که برای اولین بار این عناصر را می‌بیند.
برچسب‌هایی که در ذهنتان دارید مثل «درخت»، «خیابان»، «ساختمان»، «دوچرخه» و…. همه چیز را پاک کنید؛ سعی کنید آن را برای خود تعریف کنید، بدون اسم آن. حالا شما می‌توانید آن را کشف کنید. هنرمندان هم تلاش می‌کنند تا از برچسب زدن به اشیا اجتناب کنند و آنها را بدون استفاده ار نامشان توصیف کنند، تا درک عمیق‌تری نسبت به آن داشته باشند

۲- به تنوعی که رنگ‌ها دارند با دقت و از پشت یک ذره‌بین نگاه کنید! با این کار متوجه می‌شوید، برای مثال هیچ‌گاه یک درخت را سبز نبینید، چون ممکن است روی برگ‌های آن درخت پر از لکه‌های زرد باشد و حتی با سایه‌های روی آن به رنگی تیره‌تر درآمده باشد، همین لکه‌های کوچک در نگاه هنرمندانه بر روی انواع تابلوی نقاشی تبدیل به شاهکاری بی‌نظیر و حظ ببیننده می‌شود.
هنرمندان هم از رنگ و ارزش آن برای ایجاد وحدت و هماهنگی در یک ترکیب استفاده کرده و چشم بیننده را از یک شکل مشابه به دیگری هدایت می‌کنند.

۳- حالا یکی از دستان خود را به یک مشتی تبدیل کرده و بخش‌هایی از اشیاء را از طریق سوراخ بین انگشتان و کف دست خود نگاه کنید.
جدا کردن یک رنگ از محیط اطراف، باعث می‌شود دیدن آن ساده‌تر شود. در کنار تنوعی که رنگها دارند، به دنبال تنوع در فرم و شکل هم باشید. در میان اشیاء دورتر، خواهید فهمید که هر کدام شکل
منحصر به فردی دارند، برخی از آنها به شکل مستطیل و یا مربع هستند، در حالی که برخی دیگر منحنی شکلند یا عناصر خطی برجسته دارند. با چشم نیمه باز اشیا را در کنار هم ببینید، در این صورت ممکن است تصمیم بگیرید، اشیا را با هم و به صورت یک حجم کلی ببینید. شکل‌ها را با هم ادغام کنید، گاهی ادغام این خطوط با هم در ذهن شما یک مستطیل را می‌سازند، گاهی هم منحنی‌های یک دایره را و باعث می‌شود فرم‌ها به ساده‌ترین حالت خود برگردند.
حالا با دقت به کل تصویر نگاه کنید، این کار به شما اجازه می‌دهد تا به یک ترکیب ساده از شکل و رنگ برسید و به نقاش کمک می‌کند تا بتواند یک جنگل پر از درخت را به تصویر بکشد، بدون این که هر درخت را نقاشی کند.

چگونه نگاه هنرمندانه داشته باشیم

۴- فضاهای منفی یا خالی را ببینید، فضای اطراف اشیا به اندازه خود اشیا برای هنرمندان مهم است؛ آن‌ها این فضای منفی را با دقت زیادی مورد مطالعه قرار می‌دهند. اگر می‌خواهید نگاه هنرمندانه داشته باشید، حتما به فضای اطراف سوژه خود توجه کنید و تصور کنید آن را از سطح زیرینش جدا کرده‌اید، چیزی که باقی می‌ماند فضای منفی کار شماست.
اکنون می‌توانید تغییرش بدهید، بزرگ و کوچک کنید از مستطیل به دایره تبدیل کنید. تغییر اندازه و شکل فضاهای منفی می‌تواند در کارتان تعادل ایجاد کند یا احساسی را که یک
اثر هنری خلاق منتقل می‌کند، تغییر دهد.

۵- این بار در تمرین نگاه هنرمندانه داشتن به تاثیر زاویه‌ها و خطوط توجه کنید، اگر می‌خواهید تنها بر روی یک موضوعی که می‌بینید تمرکز کنید. همیشه نیاز نیست آن را در ذهن خود بزرگتر کنید یا رنگ آن را تغییر دهید.
می‌توانید زوایای عناصری که در تصویر دارید را به گونه‌ای بچینید که چشم شما بعد از یک سفر دیداری و توجه به همه اجزای تصویر به مقصد مورد نظرتان برسد و این را روی یک کاغذ بکشید و به مخاطبتان هم این اجازه را بدهید که در این سفر با شما همراه باشد و لذت کشف کردن را احساس کند.

حالا که با مهارت های هنرمندانه دیدن آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم این تمرین‌ها را زیاد انجام دهید، چرا که دید و درک شما نسبت به محیط اطرافتان به طور چشم‌گیری افزایش پیدا خواهد کرد و دقیق‌تر می‌شوید. شما جهان را با چشمان یک هنرمند نگاه خواهید کرد و از این پس در هر جایی که نظر بیندازید زیبایی و تنوع را به صورت آشکار خواهید دید.

نگاه هنرمندانه

اگر تمایل به دریافت مقاله‌های بیشتر در جهت افزایش خلاقیت و یا توانمندسازی مهارت‌ های هنری خود دارید، در بخش خبرنامه هنری پروانه ایمیل خود را  ثبت کنید تا جدیدترین مقالات موردعلاقه شما در این حوزه برایتان ارسال گردد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.