همه چیز درباره سرمایه گذاری روی آثار هنری

این روزها سرمایه گذاری روی آثار هنری توانسته افراد بسیاری را در دنیای هنر با خود همراه سازد. چرا که بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری ‌های بلند‌مدت با سود بالا هستند.  در این میان برخی ترجیح می‌دهند پول خود را مانند روال معمول روی سکه و جواهرات سرمایه‌گذاری کنند. اما افزایش رقابت در صنعت مدیریت ثروت باعث ایجاد تقاضا برای مدل‌های جدید شده است و تعدادی از ثروتمندان در قالب کلکسیونر به دنبال سرمایه‌ گذاری روی آثار هنری هستند.

اسطوره‌های خرید و فروش آثار هنری همیشه افراد کم‌سرمایه را از ورود به این سرمایه‌گذاری پرسود باز داشته‌اند، چراکه برخلاف اینکه این فرآیند باید به دست کارشناسان و هنرمندان خبره در دنیای هنر انجام شود؛ به دلیل بیش از حد گران بودن اکثر آثار هنری، فقط مختص ثروتمندان است و هنرمندان تنها نقش خلق آثار را در این میان دارند.

طبق تحقیقات، قیمت آثار هنری در طی ۴۰ سال گذشته بیش از ۱۰۰۰٪ افزایش یافته است و در سال گذشته با افزایش مداوم ۲۵٪ همراه بوده است. البته در کنار مزایای سرمایه ‌گذاری روی آثار هنری، مطمئنا معایبی وجود دارد که در این مطلب به تفصیل به آنها اشاره خواهیم کرد. شما می‌توانید با مراجعه به پلتفرم آنلاین پروانه، به عنوان مرجع تخصصی اطلاع‌رسانی، نمایش و فروش آثار هنری، با اطمینان کامل نسبت به خرید و فروش آثار هنری اقدام کنید.

سرمایه گذاری روی آثار هنری هنرمندان

خرید و فروش آثار هنری به عنوان یک روش سرمایه‌ گذاری

شروع جمع‌آوری آثار هنری به هدف سرمایه‌گذاری، می‌تواند گام بزرگی باشد. قبل از اینکه حتی به این فکر کنید که کجا و یا چگونه باید این کار را شروع کنید؛ باید چند نکته را در نظر بگیرید. چرا که در عین تلاش برای خرید آثار فاخر و نادر؛ باید به فکر فراهم کردن زمینه فروش آنها نیز باشید. در اینجا به صورت مختصر به چند نکته کلیدی در این مورد اشاره شده است:

 •  ابتدا مطمئن شوید که تمام سرمایه خود را بر روی هنرمندان شناخته ‌شده هدف‌گذاری کرده‌اید. قبل از خرید آثار، در مورد سن، تحصیلات، نمایشگاه‌های قبلی و جوایز هنرمندان مورد نظر خود تحقیق کنید.
 • به تفاوت میان بازارهای اولیه و ثانویه توجه کنید. فروش آثار هنری در بازار اولیه بدین معنی است که قبلاً هرگز آن اثر دیده و فروخته نشده است. در مقابل، بازار ثانویه به آثار هنری اشاره دارد که قبلاً فروخته شده‌اند و مدام در حال گردش بین خریداران و فروشنده‌های مختلف بوده‌اند.
 • از اصالت و سلامت کامل آثار هنری مورد نظر خود قبل از خرید اطمینان یابید.
 •  از اعتبار بالای گالری یا پلتفرم آنلاین خرید و فروش آثار هنری مورد نظر خود مطمئن شوید. چرا که بسیاری از دلالان در این میان آثار تقلبی بسیاری را در قالب آثار اصل به فروش رسانده‌اند.

مزایای سرمایه گذاری روی آثار هنری

مزایای سرمایه گذاری روی آثار هنری

در اینجا به مزایای سرمایه‌ گذاری روی آثار هنری، اشاره کرده‌ایم:

 1. دارایی فیزیکی (مادی و عینی): در بسیاری از سرمایه ‌گذاری‌ها مانند بورس، دارایی شما دست شما نیست و ممکن است هر لحظه تحت شرایطی از دست برود. اما در سرمایه‌ گذاری روی آثار هنری، مدیریت و مراقبت دارایی شما که همان آثار هنری هستند؛ کاملا تحت کنترل شما است.
 1. ارزش لذت بردن: آثار هنری همیشه زیبا هستند و خرید و فروش آنها در عین سرمایه ‌گذاری، با نوعی لذت همراه است. حتی اگر شما به هنر هیچ علاقه‌ای نداشته باشید!
 1. افزایش ارزش با گذشت زمان: این خاصیت همه آثار هنری است که ارزش آنها با گذشت زمان افزایش می‌یابد. اگر شما آثار خود را عاقلانه انتخاب کرده باشید، با گذشت زمان ارزان‌ترین آن ارزش مالی باورنکردنی پیدا خواهد کرد.
 1. بازار بدون نوسان: برخلاف بازار بورس، بازار خرید و فروش آثار هنری هیچ نوسانی ندارد و در عین حال بازده عالی دارد. این مساله یکی از بزرگترین مزایای سرمایه‌ گذاری روی آثار هنری است. معمولا قیمت آثار هنری به سرعت بالا می‌رود و به ندرت سقوط می‌کند.
 1. تاثیرناپذیری از رکود اقتصادی: طبق تجربه، تأثیر رکود اقتصادی بر بازار آثار هنری بسیار ناچیز است. زیرا هنر عرضه محدودی دارد و این کمبود می‌تواند ارزش آثار هنری را در زمان رکود اقتصادی پایدارتر کند.

معایب سرمایه گذاری روی آثار هنری

در این قسمت از مقاله سرمایه ‌گذاری روی آثار هنری چه مزایا و معایبی دارد، به معایب سرمایه ‌گذاری روی آثار هنری، اشاره کرده‌ایم، پس همراه ما باشید تا از جزییات آن مطلع گردید.

 1. موانع ورود: مانع اصلی ورود به دنیای هنر، نداشتن دانش کافی در زمینه هنر است و شما باید قبل از اولین خرید، با بسیاری از اطلاعات هنری آشنا باشید. چرا که بسیاری از دلالان در کمین سوء استفاده از عدم آگاهی شما هستند!
 1. یک دارایی نقدی نیست: آثار هنری در مقایسه با سایر اشکال سرمایه‌ گذاری، دارایی نقدی نیستند. از طرفی، خرید یا فروش بسیاری از اشکال سرمایه‌ گذاری آنی و سریع است؛ اما اگر بخواهید بهترین قیمت را برای آثار هنری خود بدست آورید، به کمی وقت، تلاش و برنامه‌ریزی بیشتر نیاز است.
 1. مراقبت سخت آثار هنری: مراقبت از آثار هنری و حفظ سلامت و ارزش آنها کمی دشوار است. بنابراین داشتن بیمه در صورت بروز آتش‌ سوزی یا فاجعه طبیعی بسیار ضروری است. این مساله در ابتدا می‌تواند یک عامل دلسرد‌کننده برای بعضی از سرمایه گذاران آثار هنری باشد.
 1. مشخص نبودن قیمت آثار: گالری ‌های هنری و دلالان معمولا برای حفظ منافع خود، قیمت واقعی آثار را مخفی می‌کنند. اما با وجود برخی از ابزارهای تحقیقاتی در دسترس و امکان حراج آثار، تا حدودی این مشکل رفع شده است.
 1. هزینه‌های اضافی: در کنار هزینه‌های اصلی، هزینه‌های اضافی از قبیل هزینه فریم‌بندی، نمایش، ارزیابی، مالیات فروش، حراج، حق بیمه و ذخیره‌سازی آثار نیز وجود دارند؛ که می‌توانند باعث کاهش سود نهایی سرمایه‌گذار شوند.

شما می‌توانید با ساخت یک حساب کاربری در اپلیکیشن پروانه، از تمامی مزایای سرمایه گذاری روی آثار هنری بهره‌مند شوید و به کمک تیم بازاریابی پروانه، از معایب سرمایه گذاری روی آثار هنری عبور کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.
مقالات هنری پروانه را از دست ندهید
پروانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
مقالات پروانه را از دست ندهید
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها باخبر شوید.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید