چند دلیل برای اینکه به گالری ‌های هنری سر بزنیم؛ فواید بازدید از گالری آثار هنری

اکثر افراد، معمولا پس از بازدید از گالری های هنری احساساتی می‌شوند و هیجان خاصی از خود نشان می‌دهند. شاید این مساله به این دلیل است که با توجه به عدم آموزش درست هنر در مدارس؛ مشاهده آثار هنری هنرمندان خبره، حس واقعی آنها به هنر را بر می‌انگیزد. طبق نظر بسیاری از روانشناسان، یکی از بهترین راه‌های بهبود سلامتی به جای گرفتن رژیم‌های غذایی سخت، روی‌آوردن به هنر و تحریک حس روانی خود توسط آن است.
مطالعات و تحقیقات اخیر ثابت کرده‌اند که یکی از بهترین فواید بازدید از گالری هنری، کاهش اضطراب و افسردگی و تقویت مهارت‌های تفکر انتقادی است. از این رو، در ادامه این مقاله از وبلاگ پروانه همراه ما باشید تا از دیگر دلایل و فواید عاطفی و اجتماعی مشاهده آثار هنری در گالری‌ها بیشتر بدانید.

فواید بازدید از گالری هنری در روحیات افرادورود رایگان به اکثر گالری‌های هنری

بسیاری از گالری ‌های هنری بدون دریافت پول، پذیرای همه افراد هستند. پس از این فرصت استفاده کنید و بدون ترس وارد گالری شوید، بی سر و صدا راه بروید و لبخندزنان از مشاهده آثار هنری لذت ببرید.

مشاهده بهترین آثار هنری معاصر 

بسته به اینکه از کدام گالری بازدید می کنید، در هر صورت احتمالاً بهترین آثار هنری معاصر را خواهید دید و می‌توانید از آنها ایده بگیرید. آثار گذشته همیشه در موزه ها قابل مشاهده هستند؛ اما فرصت مشاهده آثار هنری معاصر و صحبت با هنرمندان آنها که بعدها به احتمال زیاد محبوبیت و ارزش آنها افزایش می‌یابد؛ همیشه ممکن نیست! 

اثرات مثبت ذهنی و روحی

برای بسیاری از افراد، مشاهده آثار هنری نوعی مراقبه ذهنی است. هیچ چیز به اندازه بازدید از گالری‌های هنری، نمی‌تواند ذهن شما را از مشغولیات زندگی امروزی پاک کند. واقعا فرصتی است برای آنکه با خلاقیت ذهنی خود ارتباط دوباره برقرار کنیم؛ درست مانند آموزش دیدن در یک فضای آرام و بی‌سرو صدا! چرا که هنرمندان چیزهایی را می‌بینند که مورخان هنر و دیگر متخصصان به سادگی نمی‌بینند. 

طبق نتایج حاصل از یک تحقیق انجام شده در دانشگاه علم و فناوری نروژ، بین مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی (مانند خلق آثار هنری و یا حضور در گالری یا کنسرت‌ها) و افزایش میزان سلامتی، رضایت از زندگی و پایین آمدن اضطراب و افسردگی رابطه مستقیمی وجود دارد

نکته قابل توجه این است که بین میزان تاثیر مثبت روحی فواید بازدید از گالری هنری و خلق آنها، تفاوتی مشاهده نشد. در نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ توسط دانشگاه آرکانزاس منتشر شد، نشان داده شد که بازدید از موزه‌ های هنری می‌تواند باعث بهتر شدن طرز تفکر و احساس همدلی بازدیدکنندگان شود.
از طرف دیگر، تحقیقات علمی نشان داده‌اند که مشاهده کارهای هنری زیبا می‌تواند باعث تجربه دوباره واکنش‌های جسمی در هنگام عاشق شدن شود. زیرا به گفته پروفسور سمیر زکی، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه لندن، دیدن آثار هنری زیبا باعث آزاد شدن فوری دوپامین (ماده شیمیایی مربوط به احساس عشق و لذت) در مغز می‌شود. 

این نتایج علمی، می‌توانند اثباتی برای نظرات فیلسوفانی چون افلاطون و هگل در مورد فواید بازدید از گالری هنری باشند. افلاطون معتقد بود که هنر شکل‌دهنده شخصیت است و می‌تواند احساسات را برانگیخته و بر رفتار ما تأثیر بگذارند. 

پشتیبانی از کسب‌وکارهای کوچک

یکی از دلایل اصلی و فواید بازدید از گالری هنری، حمایت از کسب‌وکار هنرمند خالق اثر است. ممکن است شما اثر هنری نخرید؛ اما حضور شما می‌تواند تبلیغ خوبی برای فروش آثار باشد. 

فواید بازدید از گالری هنریتحریک هوش عاطفی یا هیجانی

می‌توان گفت که یکی از بهترین فواید بازدید از گالری هنری، تحریک هوش عاطفی یا هیجانی و در ادامه آن خلاقیت یا آفرینشگری بازدیدکنندگان است. طبق نظر بسیاری از بازدیدکنندگان، بازدید مداوم از گالری‌های هنری و گپ‌زدن با هنرمندان، باعث شده است که آنها احساس کنند باهوش‌تر، گرمتر، آزادتر، انتقادپذیرتر و با ملاحظه‌تر شده‌اند. شاید این دگرگونی‌های عاطفی و روحی برای مقابله با دنیای پرتنش کنونی لازم باشند!

تقویت ماهیت اجتماعی

شما می‌توانید به وضوح این موضوع را در هنگام افتتاح یک گالری یا بازدید از گالری هنری به وضوح مشاهده کنید؛ چرا که هیچ چیز مانند قرارگرفتن در میان جمعیتی که عاشق هنر هستند؛ نیست. اگر دقت کنید، همیشه دوستان هنری از بهترین و اجتماعی‌ترین دوستان بسیاری از ما بوده‌اند؛ زیرا هنر به ما می‌آموزد که ما بخشی از چیزهایی هستیم که بسیار بزرگتر از خودمان هستند.

صرفا برای سرگرمی

هنر اساسا سرگرم‌کننده است. مزیت ابتدایی تمامی هنرهای معاصر این است که شما می‌توانید کمی از وقت خود را با آنها سپری کنید، با آنها آشنا شوید و وجود خود را در آن‌ها ببینید. پس سعی کنید همزمان از چند گالری بازدید کنید؛ که اگر آثار یکی از آنها برای شما جالب و سرگرم‌کننده نبود، بتوانید به سراغ دیگری بروید. 

به طور کلی هنر می‌تواند روح ما را تغذیه کند. شما می‌توانید به پلتفرم آنلاین پروانه به عنوان مرجع تخصصی اطلاع‌رسانی، نمایش و فروش آثار هنری مراجعه کنید و یا در خبرنامه پروانه ثبت نام نمایید تا علاوه بر مشاهده آنلاین آثار هنری و لذت بردن از آنها، از زمان ‌های برگزاری گالری های هنری و یا رویدادهای هنر مطلع شوید. 

دیدگاه خود را ثبت کنید

با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.
مقالات هنری پروانه را از دست ندهید
پروانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
مقالات پروانه را از دست ندهید
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها باخبر شوید.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید