چالش های خرید و فروش آنلاین آثار هنری

امروزه با گسترش اینترنت در ایران و جهان، بسیاری از مردم محصولات مورد نظرشان را اینترنتی خریداری می‌کنند. خرید و فروش آنلاین آثار هنری هم از این موضوع مستثنی نبوده‌ و یکی از موضوعات قابل بررسی است. چرا که با وجود پیشرفت‌های موجود هنوز هم خیلی از مشتریان ترجیح می‌دهند به صورت حضوری آثار مورد نظرشان را خریداری کنند. همچنین نبود امکانات هم یکی از مشکلات فروش آنلاین آثار هنری به حساب می‌آید.

از این رو در این مطلب از پروانه قصد داریم ابتدا به چالش های خرید و فروش آنلاین آثار هنری بپردازیم. سپس شرایطی را که پروانه جهت حل مشکلات خرید و فروش آنلاین آثار برای شما فراهم کرده است را عنوان کنیم؛ پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

چالش های خرید و فروش آنلاین آثار هنری

نکاتی که در خرید و فروش آثار هنری باید به آن توجه کرد

۱- عدم اعتماد به خرید آنلاین آثار هنری

با وجود گسترش خرید اینترنتی بسیاری از مردم هنوز هم به این فضا اعتماد ندارند. این مسئله یکی از مهم‌ترین چالاش های خرید و فروش آنلاین آثار هنری به حساب می‌آید. زیرا مشتریانِ علاقه‌مند دوست دارند که یک اثر هنری را از نزدیک ببینند و به اصطلاح آن را راحت‌تر لمس کنند. مشکلِ عدم امکان بررسی فیزیکی آثار، هنوز هم یکی از نگرانی‌های خریداران است. زیرا آن‌ها همواره نگرانند آنچه که خریده‌اند با چیزی که دریافت می‌کنند متفاوت باشد.

در سال‌های اخیر اخبار خوبی از افزایش تعداد خریداران آنلاین به گوش می‌رسد، ولی با این حال باز هم تعداد قابل توجهی خرید حضوری را ترجیح می‌دهند. از طرفی یکی دیگر از مشکلات خرید و فروش آنلاین آثار هنری این است که مشتریان آنلاین، بیشتر آثار ارزان قیمت‌تر را اینترنتی خریداری می‌کنند و برای مبالغ بالاتر به صورت حضوری اقدام می‌کنند. این موضوع کار را برای فروشندگان آنلاین سخت می‌کند، چون به ناچار قیمت پایین‌تری را پیشنهاد می‌دهند تا اثرشان راحت‌تر به فروش برسد.

۲- عدم توجه به عکاسی حرفه‌ای

یکی دیگر از نگرانی‌های خریداران آثار هنری، ترس از متفاوت بودن عکس با اصل اثر است. این مورد به عکاسی حرفه‌ای اثر مربوط می‌شود که یکی از اساسی‌ترین نکات فروش آنلاین آثار هنری به حساب می‌آید. در حالت عادی وقتی از یک اثر هنری عکسی تهیه می‌شود، تصویر با اصلِ اثر تفاوت‌هایی دارد. یک عکاس حرفه‌ای باید سعی کند تا حد امکان این تفاوت را پایین آورد. همانطور که می‌بینیم بزرگ‌ترین گالری‌ها و موزه‌های جهان، با عکس برداری‌های حرفه‌ای مخاطب جذب کرده و آن‌ها راضی نگه می‌دارند.

ولی متاسفانه این موضوع یکی دیگر از مشکلات خرید و فروش آنلاین آثار هنری است و برخی هنرمندان آن را جدی نمی‌گیرند. این افراد با دوربین‌های کم کیفیت اقدام به عکاسی و انتشار تصاویر می‌کنند. در این شرایط نیز گاهی زاویه درست رعایت نمی‌شود و عکس تحت تاثیر نور تابیده شده قرار می‌گیرد. به طور کلی کیفیت عکس پایین می‌آید و ممکن است به همین خاطر اثری ارزشمند در فضای آنلاین به فروش نرسد.

۳- نبود زیرساخت‌های لازم

خرید و فروش آنلاین آثار هنری در جهان اتفاق تازه‌ای نیست و برخی از کشورهای دنیا در این مورد بسیار قوی‌تر عمل کرده و زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده‌اند. ولی در ایران عدم وجود زیرساخت و پلتفرم‌های لازم یکی از مهمترین چالش های خرید و فروش آنلاین آثار هنری هستند. اولین مشکل این‌ است که آن‌طور که باید از فضای وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای معرفی آثار، ارتباط گرفتن با مخاطبان و بازاریابی استفاده نشده است.

بدین ترتیب نمی‌توان اطلاع‌رسانی‌های دقیقی از هنرمندان، آثارشان، حراجی‌ها، نمایشگاه‌های آنلاین و… انجام داد. آثار و زحمات هنرمندان آن‌طورکه شایسته است معرفیخریداران نیز می‌توانند با خیال راحت و بدون هیچ نگرانی به پروانه اعتماد کرده و اثر مورد نظرشان را تهیه کنند. نمی‌شوند. مخصوصا این موضوع برای افراد تازه‌کار سخت‌تر است زیرا آن‌ها باید ابتدا در فضای مجازی معرفی شوند. سپس مشتریان بعد از آشنایی، با دید باز و اعتماد اقدام به خرید کنند. حتی گاهی صاحبان گالری مجازی توجه کمتری به این افراد دارند و آن‌ها را نادیده می‌گیرند که این مسئله هنرمندان جوان را دلسرد و سرخورده می‌کند.

ما در پروانه با بهره‌گیری از متخصصان تکنولوژی و کسب و کار، در این فرآیند کنار شما هستیم و مشکلات خرید و فروش آنلاین آثار هنری را برایتان به حداقل می‌رسانیم. پروانه با دارا بودن دو پلتفرم وب سایت و اپلیکیشن، بستری را برای معرفی رویدادها، کارگاه‌ها و گالری‌ها به وجود آورده است. این پلتفرم‌ها ویژگی‌های گسترده‌ای را دربرمی‌گیرند و هر آنچه برای خرید و فروش آثار هنری لازم است را در اختیارتان می‌گذارند. از این طریق ما به هنرمندان کمک می‌کنیم در پروفایل اختصاصی خودشان، اطلاعاتی را درباره‌ی خود و نحوه‌ی خلق آثارشان با مخاطبان به اشتراک بگذارند.

بدین ترتیب هنردوستان هر کجای ایران که باشند می‌توانند با گشت و گذار در گالری مجازی و حتی با استفاده از فضای آفلاین در اپلیکیشن پروانه از آثار شما دیدن کنند. به علاوه با ساخت شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و لینکدین فضایی را مهیا کرده‌ایم که هنرمندان به تعداد بیشتری از هنردوستان و مشتریان معرفی شوند. خریداران نیز می‌توانند با خیال راحت و بدون هیچ نگرانی به پروانه اعتماد کرده و اثر مورد نظرشان را تهیه کنند. برای آشنایی بیشتر با پروانه، کافیست با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۰۴۱۱ تماس بگیرید و با ما به گفتگو بنشینید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.
مقالات هنری پروانه را از دست ندهید
پروانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
مقالات پروانه را از دست ندهید
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها باخبر شوید.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید