چرا مجموعه دارها نمایشگاه های چاپ را دوست دارند؟

نمایشگاه چاپ در سال‌های اخیر بسیار پر طرفدار شده و در همه جای دنیا برگزار می‌شود. این نمایشگاه در اصل یک رویداد هنری است که بر روی یک شکل از تولیدات هنری تمرکز دارد. این چیزی است که واقعا چاپ را از هر نمایشگاه هنری دیگری متمایز می‌کند. این نمایشگاه‌ها یک دیدگاه تاریخی و هنریِ همه جانبه در مورد عرصه چاپ به شما می‌دهند. در حقیقت متوجه می‌شوید که در میان هنرمندان چه کسی و در کجا، از چاپ به عنوان شکلی برای بیان خود استفاده کرده است.
اما چه نوع بیانی؟ آیا چاپ مترادف کپی است؟ آثار چاپی چه ارزشی دارند؟ در ادامه همراه ما باشید تا در این مطلب از مجله هنری پروانه به شما بگوییم که چرا باید از نمایشگاه چاپ دیدن کنید، آثار چاپی را خریداری کنید و مجموعه‌ای از آنها را داشته باشید.

نمایشگاه چاپ

نمایشگاه چاپ چیست؟ و تصورات غلط رایج درباره چاپ کدامند؟

مهم‌ترین نکته قابل ذکر در مورد آثار چاپ شده در نمایشگاه‌ها این است که آنها توسط یک هنرمند ایجاد شده‌اند؛ زیرا به هر حال یک هنرمند بعد از بررسی‌های لازم تصمیم می‌گیرد که یک اثر را چاپ کند یا خیر. این هنرمندان با استفاده از سنگ، صفحه فلزی، چوب و … چاپ‌های متفاوتی را انجام می‌دهند تا برداشت‌های مختلف را امتحان کنند و به بهترین مورد دست یابند. بنابراین، این برداشت‌ها و تکراها، فرصت‌هایی را برای مجموعه‌داران فراهم می‌کنند تا حتی آثار هنرمندان بزرگی که در موزه‌های دور نیز برگزار می‌شوند را چاپ کنند و اثری خلاقانه به وجود آورند.

از نظر تصورات غلط، اصلی‌ترین چیز این است که مردم فکر می‌کنند چاپ یک کپی از یک نقاشی یا یک کپی از یک طراحی است، بنابراین کاری منحصر به فرد به شمار نمی‌رود. اما این اصلا درست نیست. در حقیقت یک هنرمند در عرصه چاپ، به آزمایش تغییر نور، رنگ و کنتراست می‌پردازد و آن تصویر مورد نظر را با مجموعه‌ای از ویژگی‌های تازه، بر روی یک وسیله جدید (کاغذ، سنگ، چوب و …) چاپ می‌کند یا مثلا یک مجسمه می‌سازد.

رایج ترین انواع چاپ برای جمع آوری کدامند؟

پاسخ دادن به این سوال کمی سخت است، زیرا شما نمی‌توانید با یک ایده از پیش تعیین شده شروع کنید و یک اثر جدید خلق کنید. در واقع شما ابتدا باید توسط یک شی جذب شوید و در آن زمان است که می‌تواند تصویر خلق شده توسط فرد دیگری را، با نوآوری بر روی آن شی چاپ کنید. روش مهم نیست، در این رشته هر هنرمند می‌تواند با روشی متفاوت به هیجان بیاید و افکار خود را به بهترین شیوه بیان کند.

جواب بالا درباره‌ی هنرمندان بود ولی یک مجموعه دار نیز باید به خود این آزادی را بدهد که بتواند یک اثر هنری را به دست آورد که نمی‌تواند حتی فکرش را بکند. بنابراین شاید یکی به دنبال حکاکی روی سنگ باشد، چون سنگ برای وی جذاب است. اما در مقابل ممکن است سنگ‌ها برای فرد دیگر اصلا مناسب به نظر نرسند و با گشت و گذار در نمایشگاه چاپ توسط شی دیگری جذب شود و آن را خریداری کند.

نمایشگاه چاپ در ایران و جهان

چرا اثر چاپی برای یک مجموعه دار هنری ارزشمند است؟

آثار چاپ شده یک نقطه شروع عالی به حساب می‌آیند و به شما این امکان را می‌دهد که آثار هنرمندان بزرگ را جمع آوری کنید و به بررسی آن بپردازید. مثلا فرض کنید یک هنرمند در قاره‌ای دیگر نقاشی‌های زیادی کشیده است که برای شما جذابند، ولی به آن‌ها دسترسی ندارید. بنابراین در اینجا مزیت آثار چاپی مشخص می‌شود، شما می‌توانید اثر چاپی آن هنرمند را تهیه کنید، به خانه خود ببرید، هر روز صبح که بیدار می‌شود به آن نگاه کنید و نهایتا از آن الهام بگیرید.

بنابراین چاپ به افراد امکان دسترسی به هنرمندانی را می‌دهد که آثارشان به هر دلیلی از دسترس ما خارج هستند. البته افراد به دلایل مختلفی می‌توانند این آثار را جمع‌آوری کنند یا خودشان وارد عرصه چاپ شوند. بسیاری می‌خواهند تاریخ هنر را بررسی کنند، از دوره‌های دیگر و هنرمندان قرن‌های دیگر الهام بگیرند. شاید برخی با این هنرمندان قدیمی احساس خویشاوندی می‌کنند و دوست دارند برخی از آثارشان را در خانه خود داشته باشند.

یکی دیگر از مزایای بازدید از نمایشگاه چاپ، این است که شما می‌توانید با کم‌ترین هزینه از سبک‌های هنری رایج دنیا آگاه شوید. این امکان برایتان فراهم می‌شود که به طور مداوم مجموعه خود را به روز کنید و پس از چند سال طیف وسیعی از آثار را خواهید داشت. آنها وقتی در کنار هم قرار بگیرند، به نوعی حرکت تاریخی هنر را به شما نشان می‌دهند و خیلی راحت‌تر می‌توانید این تغییرات را در ذهن خود تجسم کنید.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید و با جمع‌آوری آثار چاپی هنرمندان، بتوانید به درک عمیق‌تری از هنر دست پیدا کنید و آثار خلاقانه‌تری داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم جهت آشنایی بیشتر با هنرمندان و خرید آثار آنها، اپلیکیشن پروانه را نصب کنید. در این برنامه محیطی جذاب طراحی شده تا از آن طریق شما بتوانید از کارگاه‌های هنری، نمایشگاه‌ها و گالری‌های مجازی دیدن کنید و اثر مورد علاقه‌تان را به راحتی و به صورت آنلاین خریداری نمایید. همچنین اگر دوست دارید از تاریخچه چاپ بیشتر بدانید مقاله با عنوان تاریخچه چاپ در ایران و جهان را در مجله هنری پروانه دنبال کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.
مقالات هنری پروانه را از دست ندهید
پروانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
مقالات پروانه را از دست ندهید
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها باخبر شوید.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید