در حراج تهران چه می‌گذرد؟

یکی از حراجی‌هایی که در ایران برگزار می‌شود «حراج تهران» نام دارد. این مرکز توسط «علیرضا سمیع آذر» به صورت موسسه‌ای مستقل و خصوصی در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و تا به امروز، معرفی آثار هنرمندان مدرن و معاصر از افراد معروف در دنیای هنر تا جوانان را هدف کار خود قرار داده است. حوزه فعالیت این حراجی بیشتر در زمینه نمایش و فروش آثار هنرهای تجسمی چون نقاشی، نقاشیخط، عکس، مجسمه و غیره است. حراج تهران با برگزاری دوره های متعدد حراج و تلاش برای جایگاه‌ یابی فروش آثار هم اکنون به اصلی‌ترین موسسه خرید و فروش آثار هنری در ایران تبدیل شده است.

معمولا مراسم مزایده آثار هنری حراج بزرگ تهران در هتل آزادی برگزار می‌شود. این رویداد بزرگ از سال ۱۳۹۱ برگزار می‌گردد و تا ۱۳۹۴ سالی یک بار و از ۱۳۹۵ تا کنون، دوبار در سال اقدام به برگزاری حراج کرده است.

نگاهی به گران ترین آثار فروخته شده در حراج تهران تا به امروز

همان طور که در مقاله حراجی ‌های هنری توضیح داده شد، خانه حراج یا (Auction House)، یک نوع موسسه، بنگاه تجارتى براى برپایى مزایده است. این مراکز به منظور برگزاری مزایده‌هاى خاص از جمله مزایده آثار هنری و مجموعه‌های آنتیک براى فروشندگان تاسیس می‌شوند و علاوه بر ابعاد اقتصادی که دارند بستر مناسبی برای معاملات سالم فراهم می‌کنند تا هنرمندان و خریداران در فضایی امن و مطمئن به تبادل و عرضه آثار بپردازند.

صاحبان گران‌ ترین آثار فروخته شده در حراج تهران چه کسانی هستند؟

سهراب سپهری: هنرمندی که بیشتر او را به عنوان شاعر می‌شناسیم، در واقع یکی از معروفترین هنرمندان مهم نوگرای ایرانی به شمار می‌رود. آثار ادبی و هنری سهراب به قدری به یکدیگر نزدیک و وابسته‌اند که نمی‌توان مرزی میان این دو حوزه کاری او در نظر گرفت. گویی نقاشی‌های این هنرمند ترجمه بصری همان اشعارند و کلمات و جملاتی که از قلب و ذهن او بیرون می‌آیند با دستانش و به کمک رنگ و فرم بر بوم می‌نشینند.

سهراب سپهری سفرهای زیادی به خارج از ایران به خصوص مشرق زمین داشت و از نزدیک با فلسفه و عرفان شرق آشنا بود. تحت تاثیر همین تجربیات او نیز در نقاشی‌هایش تلاش می‌کرد تا مانند هنرمندان شرقی آن لحظه شهودی و یکی شدن هنرمند با روح عالم را به تصویر بکشد.

مهمترین آثار سهراب سپهری متعلق به مجموعه درختان اوست. این نقاشی‌ها اغلب ترکیبی متراکم و فشرده از تنه درختان را به صورت خلاصه نشان می‌دهند. آثار او را از حیث سادگی و خلاصه بودن به هایکوی ژاپنی تشبیه می‌کنند.

همان طور که در این اثر نیز مشاهده می‌کنید ترکیب‌بندی‌های بسیار ساده و به دور از پیچیدگی از ویژگی‌های اصلی کارهای سهراب به حساب می‌آیند. او از هرگونه پرداختن به جزئیات اجتناب کرده و تنها با انتخاب زاویه دید خاص و کادرهای زیبا، جذابیت‌های بصری دلنشین و قابل قبولی در تابلو به وجود آورده است. تنوع رنگی کم و استفاده از قهوه‌ای‌هایی با تنالیته‌های محدود و همچنین بافت‌های زیبایی تنه درختان نیز از دیگر خصوصیات این نقاشی محسوب می‌شوند.

گرانترین اثر حراج تهران

حراج تهران خرداد ۱۳۹۱

سهراب سپهری

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: اکریلیک و رنگ روغن روی بوم

ابعاد: ۱۰۰ × ۷۵

تاریخ: ۱۳۴۶

قیمت: ۰۰۰/۰۰۰/ ۱/۹۰۰ ريال

حراج تهران خرداد ۱۳۹۲

سهراب سپهری

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: رنگ روغن روی بوم

ابعاد: ۸ × ۹۰

تاریخ: ۱۳۴۹

قیمت: ۴۷/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال

حراج تهران خرداد ۱۳۹۳

سهراب سپهری

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: رنگ روغن روی بوم

ابعاد: ۱۳۰ × ۷۵

تاریخ: ۱۳۵۰

قیمت: ۱۸/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

حراج تهران خرداد ۱۳۹۴

سهراب سپهری

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: رنگ روغن روی بوم

ابعاد: ۱۲۰ × ۸۰

تاریخ: ۱۳۵۱

قیمت: ۲۸/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

حراج تهران خرداد ۱۳۹۵

سهراب سپهری

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: رنگ روغن روی بوم

ابعاد: ۱۲۰ × ۸۰

تاریخ: ۱۳۵۰

قیمت: ۳/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

حراج تهران دی ۱۳۹۵

فرهاد مشیری

نام اثر: شماره‌های سیاه روی سفید

تکنیک: ترکیب مواد روی بوم

ابعاد: ۲۵۰ × ۱۸۸

تاریخ: ۱۳۸۱

قیمت: ۸/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

فرهاد مشیری: از سرشناس ‌‎ترین هنرمندان ایرانی در سطح بین‌المللی است که نامش در فهرست برترین هنرمندان جهان قرار دارد. آثار او معمولا با ترکیب عناصری چون حروف، اعداد و کلمات و با ایجاد تغییراتی در اندازه و ساختار آنها به وجود آمده‌اند.

در این اثر نیز تنوع خطوط عمودی و افقی، فضاهای تیره و روشن و حرکات دورانی اعداد و حروف، حسی نوستالژیک و نیرویی شگف انگیز را القا می‌کنند و تا حدوی یادآور خوشنویسی و سفالگری ایرانی و شرقی‌اند.

حراج تهران

حراج تهران تیر ۱۳۹۶

سهراب سپهری

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: رنگ روغن روی بوم

ابعاد: ۱۳۰ × ۱۹۰

تاریخ: ۱۳۵۱

قیمت: ۳۱/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

حراج تهران دی ۱۳۹۶

منیر (شاهرودی) فرمانفرماییان

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: آیینه‌کاری و گچ روی چوب

ابعاد: ۲۲۵ × ۱۰۰ سه لته، هر لت ۷۵ × ۱۰۰

تاریخ: ۱۳۵۵

قیمت: ۱۳/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

 منیر شاهرودی فرمانفرماییان: یکی از هنرمندان مطرح ایرانی است که آثارش بر دو اصل مهم آیینه و عناصر تزیینی استوار است. یکی از ویژگی‌های مهم آثار او هندسه‌ گرایی و استفاده از نقوش منظم با ریتم بسیار دقیق، همراه با رویکردی انتزاعی است.

تصویر پیش‌ رو تابلوی سه لتی و ظاهرا شبیه به هم را نشان می‌دهد که تنها نقشه هندسی آنها با هم تفاوت دارد. در این اثر قطعات کوچک آیینه به شکل مربع، پنج ضلعی و لوزی به طور یکپارچه در کنار هم قرار گرفته‌اند و گویی با شکستن تصاویر قصد دارند جهان بیرون را مخدوش شده نشان دهند.

با اینکه منیر شاهرودی را می‌توان هم جزو هنرمندان آیینه‌ کار و هم انتزاعی به حساب آورد، اما در حقیقت به سبک خاصی تعلق نداشت و از تفکرات آکادمیک نیز دوری می‌کرد. او حتی نظرات و برداشت‌های مختلفی که از آثارش ارائه می‌شد را رد می‌کرد و تنها در پی خلق اثری هندسی مبتنی بر نقوش تکرار شونده و ریتمیک بود.

حراج تهران

حراج تهران تیر ۱۳۹۷

سهراب سپهری

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: رنگ روغن روی بوم

ابعاد: ۳۰۰ × ۱۰۰

تاریخ: ۱۳۵۰

قیمت: ۵۱/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

این اثر سهراب سپهری جزو مجموعه‌ای کمتر دیده شده از آثار اوست که نماهای دوردست از فضاهای روستایی و سنتی را نشان می‌دهد. همان طور که پیشتر اشاره شد این هنرمند به ترکیب موجز و خلاصه از عناصر بصری علاقه داشت و حتی در رنگ‌آمیزی نیز تنها از رنگ قهوه‌ای با تن‌هایی نزدیک به هم استفاده می‌کرد.
شاید خلق این مجموعه به خاطر عشق و علاقه‌ای بود که سهراب به وطنش کاشان داشت. سرزمینی کویری به رنگ اُکر و قهوه‌ای تیره و روشن. اما با همه این تعلق خاطر، سپهری تاکید زیادی بر هویت ملی و ایرانی در آثارش نداشت. او نیز مانند هم‌دوره‌های نوگرای خود بیشتر تلاش داشت تا با مدرنیسم هنری همراه شده و آن را با سنت‌ های شرقی تلفیق کند. تابلوی پیش‌رو تاکنون گران ترین اثر حراج تهران بوده است.

حراج تهران

حراج تهران دی ۱۳۹۷

منیر (شاهرودی) فرمانفرماییان

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: آیینه ‎‌کاری، نقاشی پشت شیشه، گچ روی چوب

ابعاد: ۱۸۰ × ۹۰

تاریخ: ۱۳۹۷

قیمت: ۴۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

حراج تهران تیر ۱۳۹۸

پرویز تناولی

نام اثر: بدون عنوان

تکنیک: رنگ روغن روی بوم

ابعاد: ۳۰ × ۴۷ × ۱۰۰

تاریخ: ۱۳۹۰

قیمت: ۳۲/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

پرویز تناولی: هنرمندی است که در حوزه‌های مختلف هنری از جمله نقاشی، مجسمه و پژوهش هنر فعالیت دارد و جز مجموعه‌داران ایرانی به حساب می‌آید. اما این هنرمند را بیشتر به خاطر آثاری که در مکتب سقاخانه خلق کرده می شناسند. تناولی دلبستگی زیادی به اشعار قدیمی مشرق زمین دارد و به گفته خودش همواره می‌کوشد تا آثارش را بر پایه تفکرات شرقی بنا کند.

آثار پرویز تناولی را به طور کلی در چهار گروه دسته‌بندی کرده‌اند: شاعر، عشاق، دیوار و هیچ.

«هیچ» نام یکی از مجموعه‌های بسیار معروف اوست که ایده اصلی آن از اشعار مولانا گرفته شده است. اما تناولی هدف دیگری از خلق این مجموعه نیز دارد و آن اعتراض به دو جریان غربی‌گرایی و استفاده از خط و خوشنویسی در مکتب سقاخانه بود.

آثار پرویز تناولی مانند دیگر هنرمندان مکتب سقاخانه مملوء از افسانه‌ها و اسطوره‌هاست. او همیشه تلاش دارد تا از عناصری که یادآور گذشته‌اند مثل سفال‌های دوران باستان و  نقوش سنتی فرش‌ها با ترکیب و ساختاری جدید اما ایرانی در خلق آثارش استفاده کند.

پرویز تناولی اکنون به عنوان مجسمه‌ساز دارای شهرت و اعتباری جهانی شناخته می‌شود که آثار بسیاری از وی در مجموعه‌ها و موزه های هنری نگهداری و در معرض نمایش قرار گرفته است.

حراج تهران دی ۱۳۹۸

حسین زنده رودی

نام اثر: قوس آبی نیلگون

تکنیک: رنگیزه گیاهی و اکریلیک روی بوم

ابعاد: ۱۷۴ × ۲۱۲

تاریخ: ۱۳۶۶

قیمت: ۳۲/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال

حسین زنده‌رودی: در ابتدا به عنوان یکی از پیشگامان مکتب سقاخانه شروع به فعالیت کرد، اما در حال حاضر بیشتر به خاطر خلق آثار بسیار زیبای نقاشیخط مشهور شده است.

وی در آثار نقاشیخط خود اعتنایی به قواعد خوشنویسی و معنای کلمات ندارد و تنها خصوصیات فرمی آنها را در نظر گرفته و با نقاشی تلفیق می‌کند. او ساختار حروف خوشنویسی را درهم شکسته و آنها را بر اساس نیاز بصری و ترکیب‌بندی تابلو تغییر می‌دهد.

در اثر پیش‌ رو که گران ترین اثر حراج تهران در مزایده اخیر بوده تنها از حرف «ه» فارسی استفاده شده است. هنرمند سعی کرده تا این حرف را به صورت دوتایی در کنار هم و در یک قوس بزرگ شبیه به گنبدهای ایرانی اسلامی تکرار کند. فرم نهایی علامت بی نهایت را یادآوری می‌کند. شاید این ترکیب درهم تنیده شده حرف ه و مفهوم بی نهایت همراه با رنگ‌های روحانی و معنوی اشاره به مضمون کثرت و وحدت دارد که از دیرباز در فرهنگ و تفکر ایرانی وجود داشته و اکنون دست مایه آفرینشگری این هنرمند شده است.

حراج تهران اکنون در ایران به عنوان یک موسسه تجاری شناخته می‌شود که تا به کنون دوازده دوره حراجی را به صورت باشکوهی برگزار کرده است. در مزایده های آثار هنری حراج تهران، گران ترین اثر مربوط به تابلویی که متعلق به سهراب سپهری بوده در مراسم تیرماه ۱۳۹۷، با قیمت ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثر منیر شاهرودی با قیمت ۴ میلیارد در رتبه دوم و اثر هنری حسین زنده رودی با ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون در رتبه سوم ، گران ترین آثار فروخته شده در حراج تهران به شمار می‌روند.

حراج تهران

دیدگاه خود را ثبت کنید

با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.
مقالات هنری پروانه را از دست ندهید
پروانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
مقالات پروانه را از دست ندهید
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید