نحوه نوشتن درست cv برای هنرمندان

اگر به دنبال کار در یک مرکز هنری یا تحصیل در خارج از کشور بوده باشید، حتما اسم سی وی cv یا روزمه به گوشتان خورده است. در واقع نوشتن درست cv برای هنرمندان یکی از الزامات و مدارکی است که باید به همراه دیگر مدارک به محل مورد نظر ارسال شود. نوشتن یک cv ناقص یا پر اشتباه می‌تواند یک موقعیت تحصیلی یا کاری را برای همیشه از بین ببرد. از طرفی cv خوب و درست، هنر و تخصص شما را به کارفرما یا کارشناس آکادمی هنر نشان می‌دهد و شانس استخدامتان بالاتر می‌رود.

از این رو در وبلاگ پروانه قصد داریم نحوه نوشتن درست cv برای هنرمندان را عنوان کنیم و در آخر نکاتی را جهت نوشتن  cv تاثیرگذار ارائه دهیم. چنانچه شما هم می‌خواهید با اصول نوشتنcv  آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 cv چیست؟

curriculum vitae یا cv به معنی برنامه تحصیلی (یا شغلی) و زندگی است که سوابق کاری و تحصیلی شما را بررسی می‌کند. در واقع افرادی که برای تحصیل یا تحقیق قصد ثبت نام در مرکز دانشگاهی یا آکادمی هنر را دارند، پیش از آن باید cv خود را آماده کرده و ارسال کنند.

گاهی از واژه رزومه به جای cv استفاده می‌کنند ولی در بعضی از کشورها این دو تفاوت آنچنانی ندارند. مثلا در آمریکا و کانادا بیشتر از رزومه استفاه می‌شود مگر این‌که بخواهند این مدرک را برای مراکز تحصیلی یا تحقیقاتی آماده کنند. در این صورت نوشتن درست cv را ترجیح می‌دهند. اما در ایرلند، نیوزیلند و بریتانیا برای همه‌ی مواقع از cv استفاده می‌شود.

تفاوت‌های اساسی رزومه و cv به طور کلی شامل موارد زیر هستند:

 • در رزومه می‌توان بهترین تجارب و سوابق را عنوان کرد، ولی cv تمام فعالیت‌های حرفه‌ای هنرمند را پوشش می‌دهد.
 • رزومه خلاصه‌ای از مهارت‌ها و تجارب است، ولی cv جزئیات بیشتری را در بر می‌گیرد.
 • روزمه خلاصه است و قالب آن متنوع‌تر است، ولی cv طولانی‌تر است و قالبی ثابت دارد.

نوشتن cv درست برای هنرمندانطریقه نوشتن cv برای هنرمندان

۱- اطلاعات شخصی

cv با اطلاعاتی همچون نام، نام خانودگی، ملیت، تاریخ تولد، ایمیل، تلفن تماس و گاهی محدوده سکونت فرد شروع می‌شوند. دقت کنید که نیازی به انتشار اطلاعات شخصی با جزئیات نیست، مثلا نیازی ندارد در مراحل نوشتن cv  آدرس منزل سکونت خود را به طور کامل بنویسید. صرفا مشخص کردن محدوده سکونت کافی است. از طرفی اگر چند ایمیل دارید سعی کنید ایمیلی که رسمی‌تر و آکادمیک را ذکر کنید.

۲- اطلاعات تحصیلی

در این بخش از نوشتن درست cv برای هنرمندان نوبتِ شرح سوابق تحصیلی است که شامل مقاطع تحصیلی، تاریخ شروع و پایان دوره، عنوان رشته، نام دانشگاه، نام هنرستان، معدل و عنوان پایان نامه می‌شود. بهتر است که در هنگام نوشتن سابقه‌ی تحصیلی، مدارک جدیدتر و به روزتر را ابتدا عنوان کنید و سپس به مقاطع پایین‌تر بروید. زیرا کارفرمایان دوست دارند هرچه سریع‌تر و در نگاه اول، مدارک به روز شده شما را ببینند.

۳- سوابق کاری

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌ها در مراحل نوشتن  cv برای هنرمندان، بخش مشخص کردن سوابق کاری است که کارفرمایان به آن خیلی اهمیت می‌دهند. در این قسمت لیستی از عناوین شغلی و سوابق کاری‌ و هنری خود را به ترتیب سال، نوع فعالیت (تمام وقت، پاره وقت، قراردادی، پروژه‌ای) و با نام محل کار اضافه کنید. همچنین مسئولیت‌ها و کارهای مهم انجام شده درج شوند. در این مورد باز هم مانند بخش تحصیلی، ابتدا آخرین شغلی را که در آن مشغول به کار بوده‌اید را عنوان کنید. اگر در گذشته در آکادمی هنر، گالری و… مسئولیت یا ماموریت هنری خاصی داشته‌اید، آن را با ذکر سمت و تاریخ به این بخش اضافه کنید.

۴- حضور در نمایشگاه‌ها

در هنگام نوشتن cv برای هنرمندان در این بخش باید کمی درباره نمایشگاه‌هایی که برگزار کرده‌اید توضیح بدهید. آثار نمایش داده شده، هدف از برگزاری نمایشگاه، محل برگزاری و تاریخ، مواردی هستند که باید ذکر شوند. به علاوه چنانچه در افتتاحیه و نمایشگاه (انفرادی یا گروهی) و همایش هنری شرکت کرده‌اید، تجربیات خود را به صورت موردی و مختصر شرح دهید و بنویسید که این برنامه‌ها چه چیزی به دانش شما اضافه کرده‌اند.

این باعث می‌شود مدیر موسسه هنری جذب  فعالیت و دید هنرمندانه شما شود. البته خیلی نظرات شخصی خود را دخالت ندهید و واقعیات را بازگو کنید. از نمایشگاه‌ها لیستی تهیه کرده و آن را به همراه تاریخ امروز به گذشته، نام نمایشگاه و محل برگزاری به این بخش اضافه کنید.

۵- آثار به فروش رسیده

در نوشتن cv برای هنرمندان، این بخش یکی از مهم‌ترین قسمت‌هاست. شما باید مجموعه‌های خودتان که از طریق موزه‌ها، گالری‌ها و شرکت‌ها به فروش رسیده‌اند را به این قسمت اضافه کنید. هر چه محل مورد نظر معتبرتر باشد، اعتبار cv  شما بیشتر می‌شود. در آوردن نام اشخاصِ مهم و کلکسیون داران شخصی دقت کنید و بدون اجازه اسمی از آن‌ها ذکر نکنید. چنانچه آثار به فروش رسیده شما زیاد هستند، سعی کنید مهم‌ترین‌ها را در اینجا عنوان کنید.

۶- مهارت ها

پیشنهاد می‌کنیم در مراحل نوشتن cv بخشی را به مهارت‌های فنی (کار با کامپیوتر و نرم فزار)، مهارت‌های فردی (آشنایی با زبان خارجی، خلاقیت، نظم پذیری و…) و مهارت‌های هنری مرتبط اختصاص دهید. حتما هر مورد را صادقانه ذکر کنید تا بعدا هنگام مصاحبه مشکلی برایتان پیش نیاید.

۷- دوره‌های تخصصی

به عنوان یک هنرمند شما می‌توانید در صورت تمایل اطلاعاتی از قبیل شرکت در دوره‌های کاربردی و کارگاه‌های هنر را با ذکر تاریخ، محل برگزاری، طول دوره و نوع گواهینامه قید کنید.

۸- عضویت در محافل هنری

برخی از انجمن‌های هنری بسیار معتبرند و ممکن است حتی برای عضو شدن در آن امتحانی را بگذرانید. پس چنانچه در انجمن‌های معروفی عضو هستید در این قسمت تاریخ و شماره عضویتتان را اضافه کنید.

۹- سوابق علمی و پژوهشی

این قسمت در نوشتن cv برای هنرمندان شامل مقالات و کتبی می‌شود که به صورت رسمی در آکادمی های هنری منتشر شده‌اند. حتما بعد از ذکر عنوان مقاله و نام کتاب، اطلاعاتی از قبیل سال انتشار و محل چاپ را نیز اضافه کنید. همانطور که در ابتدا درباره اصول نوشتن cv و رزومه گفتیم، در رزومه شاید این موارد خیلی خلاصه ذکر شوند یا اصلا عنوان نشوند. ولی در نوشتن درست cv سعی کنید حتما موارد ریز مربوط به کتاب و مقاله آورده شوند

۱۰- جوایز و افتخارات

چنانچه در دوره تحصیلات و هنر آموزی خود در جشنواره‌ها جوایزی را کسب کرده‌اید یا کاندیدای آن بوده‌اید، جایزه یا بورسیه مورد نظر را با تاریخ آخرین عنوان ذکر کنید. مخصوصا اگر cv خود را برای مرکزی آکادمیک ارسال می‌کنید، این مورد به عنوان مزیت برای شما محسوب می‌شود.

 11- علایق

در اصول نوشتن  cv برای هنرمندان این قسمت اختیاری بوده و سعی کنید به صورت خیلی مختصر و کوتاه درباره علایقتان توضیح دهید. نیازی نیست این فعالیت‌ها حتما به هنر مربوط باشند. می‌توانید به صورت خیلی کوتاه حتی درباره علایق ورزشی و سرگرمی‌هایتان صحبت کنید.

۱۲- معرفین

معمولا هنگام نوشتن درست cv رسمی، می‌توانید در آخر نام افرادی را به عنوان معرف اضافه کنید. اگر توصیه نامه دارید باید در این بخش نام افرادی را بنویسید که توصیه نامه‌تان را پر کرده‌اند. اطلاعاتی از قبیل نام معرف، درجه تحصیلی، رتبه، آدرس و تلفن در این قسمت عنوان می‌شوند.

نوشتن رزومه برای هنرمندان

نکات مهم و کاربردی در مراحل نوشتن درست cv برای هنرمندان

 • کوتاه و مختصر بنویسید.
 • در ابتدای cv یک عکس پرسنلی اضافه کنید.
 • از بیان نظرات شخصی و بدون پشتوانه بپرهیزید.
 • صادقانه صحبت کنید و به هیچ وجه در هیچ جای cvاغراق نکنید.
 • cv را تایپ کنید و حتما خوانا، قابل کپی، بدون پس زمینه رنگی باشد.
 • اصول نوشتن cv را رعایت کنید و از به کار بردن کلمات غیر معمول، غیر رسمی و دشوار خودداری کنید.
 • هر موسسه هنری یا دانشگاه ممکن است فرمت cv مخصوص به خود را داشته باشد، آن را پیش از ارسال حتما چک کنید.
 • cv نباید از لحاظ گرامی یا املایی اشتباه داشته باشد. قبل از ارسال آن را با یک مترجم زبان انگلیسی چک کنید.

امیدواریم این مقاله از مقالات صاحب هنر پراونه برای شما مفید بوده باشد. پیشنهاد می‌کنیم اگر دوست دارید با روش نوشتن استیتمنت هنری نیز آشنا شوید همراه ما در وبسیت پروانه باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.