عدم تایید هنرمند چیست و چگونه با حس عدم پذیرش کنار بیاییم؟

کنار آمدن با احساس بد عدم پذیرش برای هنرمندان نیز مانند سایر اقشار جامعه بسیار سخت است. هنرمندان در موقعیت‌های مختلفی مانند عدم نمایش آثارشان در گالری، عدم امکان برگزاری نمایشگاه، عدم دریافت پذیرش مهاجرتی یا عدم دریافت کمک هزینه تحصیلی ممکن است این حس بد را تجربه کنند ولی این حس بد عدم تأیید هنرمند می‎تواند سکوی پرتابی برای موفقیت‌های آینده او باشد. 

در این زمینه توصیه‌های زیادی وجود دارد. راهکارهای مختلفی برای پشت سر گذاشتن حس بد عدم تایید هنرمند ناشی از پذیرفته نشدن و رسیدن به احساس بهتر وجود دارد که البته عمل کردن به آن‌ها برای یک هنرمند ممکن است چندان آسان نباشد.

به دست نیاوردن شغل، نگرفتن ترفیع یا عدم افزایش حقوق سخت و ناراحت کننده است. اما عدم تایید هنرمند و مورد تأیید قرار نگرفتن برای هنری که خلق کرده یا اثری که ساخته با این احساس تفاوت زیادی دارد. برای او این حس، ارتباط مستقیمی با حضور مثبتش در اجتماع و شخصیتی که از خود در آن به نمایش می گذارد، دارد.

شاید موضوع عدم پذیرش هنرمند به همین دلیل اهمیت بیشتری داشته باشد. البته این حس منفی را با راهکارها و تمرین هایی می‌توان به اتفاقی مثبت تبدیل کرد. راهکارهایی مانند بیان محکم احساسات منفی، درخواست بازبینی مجدد اثر و موارد دیگر که در این مقاله از وبلاگ پروانه به آن اشاره شده و به یک هنرمند کمک می‌کند تا از دل ناکامی‌ها عبور کرده، در مسیر پیشرفت شغلی و حرفه‌ای حرکت کرده، تخصص خود را توسعه داده و شخصیت قوی و محکمی از خود به نمایش گذارد. 

  • به واکنش ها و احساس های منفی خود توجه کرده و بدون سرکوب کردن آن ها را بروز دهید

به خود اجازه دهید که عصبانی شوید و واکنش نشان دهید و این احساس منفی خود را در اثر هنر‎ی‌تان بیان کنید. به جای تغییر دادن کانون توجه خود و تمرکز روی موضوعی دیگر، اتفاقا روی همین سرخوردگی تمرکز کنید. 

تمام آن احساسات قوی که در نتیجه عدم تایید هنرمند در شما به وجود آمده را برای خلق اثر هنری جدید به کار ببرید. صحبت‌ها، پیام‌ها، نامه‌ها و ایمیل‌هایی که حاکی از عدم پذیرش اثر هنری‌تان هستند را برای بیان حداکثری عصبانیت، سرخوردگی و ناراحتی‌هایتان در خلق آثار هنری جدید استفاده کنید.
حتی می‌توانید از این نامه‌ها اثر هنری بسازید. بر اساس حس و حال کنونی که دارید طرحی بزنید، نقاشی بکشید، مجسمه‌ای بسازید یا حتی شعری بسرایید. کوچک و بزرگ بودن آن فرقی نمی‌کند مهم این است که اثری را خلق کنید.
انتظاری برای فروش یا نمایش عمومی این اثر نداشته باشید، فقط احساس‌تان را تخلیه کنید. به عقب برنگردید، این کار جدیدتان می‌تواند راهنمایی برای کارها یا کشفی بزرگ تر در آینده باشد. حتی ممکن است همین اثرتان روزی بر دیوار گالری بزرگی نصب شود.

عدم پذیرش هنرمند

  • درخواست بازبینی کنید

اگر داوران جشنواره ای اثرتان را رد کردند، با آن موسسه یا سازمان تماس بگیرید و دلیل این اتفاق را جویا شوید. درباره بازخورد داوران سوال کرده و دلیل عدم پذیرش آثارتان در جشنواره یا هر موردی که برای دریافت پذیرش آن درخواست داده بودید را بپرسید. احتمال این که پاسخی در این زمینه دریافت کنید بالا است.
اگر با موسسه یا سازمانی کوچک رو به رو هستید ممکن است پاسخ مناسبی برای سوال عدم پذیرش اثر هنری تان دریافت نکنید ولی این مسئله ارزش پرسیدن دارد. دریافت پاسخ این پرسش می‌تواند مفید بوده و  تاثیر شگرفی در آینده شغلی‌تان داشته باشد. علاوه بر این، دانستن دلیل این عدم پذیرش، میزان ناراحتی‌تان را کم کرده و در بهبود برنامه‌های آینده‌تان بسیار موثر است.

  • از تایید نشدن به عنوان ابزاری برای پیشرفت استفاده کنید

مارکوس اورلیوس یکی از امپراطوران و فیلسوفان رومی می‌گوید:” منع شدن از کاری باعث پیشرفت در آن کار می‌شود به عبارت دیگر هر آن چیزی که بر سر راه قرار بگیرد تبدیل به راه می‌شود”.
بر اساس این نظریه که توسط متفکران دیگر نیز تایید شده، هر فرد می‌تواند موانع مختلفی که به طور معمول در زندگی با آن مواجه می‌شود را به ابزاری برای پیشرفت خود تبدیل کند. بنابراین، به جای زانوی غم بغل کردن و تحمل ناراحتی و غم ناشی از این عدم پذیرش، بهتر است تا نگرش خود را تغییر داده و با تمام پتانسیل‌ها و خلاقیت خود این رویداد عدم تایید هنرمند را به عنوان محرکی برای پیشرفت روند کاری هنری خود بپذیرید. 

فراموش نکنید که این اتفاق برای هر یک از ما و در هر مرحله‌ای از زندگی ممکن است رخ دهد و دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. مثلا ممکن است اثر شما به دلایلی مانند بررسی آثار شرکت کنندگان قبلی برای شرکت در نمایشگاه یا دریافت کمک هزینه رد شده یا در الویت بررسی نباشد، ولی دنیا به آخر نرسیده و نمایش ادامه دارد.

  • به خود یادآور شوید که چرا هنرمند شدید

اجازه ندهید که این حس بد عدم تایید هنرمند از سوی مجموعه و یا سازمان‌هایی به طور کامل بر شما غلبه کند. به جای غصه خوردن، چند روزی از محیطی که در آن هستید فاصله بگیرید. مرخصی بگیرید و در آرامش کامل به این موضوع فکر کنید که چرا در وهله اول هنرمند شدید؟ چرا هنرمند شدن یا خلق آثار هنری را دوست دارید؟
حس از دست دادن یا کنار آمدن با نحوه قضاوت افراد دیگر در مورد ما که ممکن است چندان برایمان پذیرفته نباشد، بسیار سخت است و همه ما برای رهایی از این حال بد به زمان نیاز داریم و آن تنها چیزی است که می‌تواند حال ما را در این شرایط بهبود دهد. در این موقعیت با خود مهربان باشید و فقط به خودتان اهمیت دهید تا بتوانید دوباره به شرایط عادی بازگشته و حال خوب خود را به دست آورید.

پیاده روی طولانی در این شرایط کمک بزرگی است. در حالی که مشغول پیاده روی هستید با خود فکر کنید که چرا هنر برایتان مهم است؟ چرا خلق اثر هنری را دوست دارید؟ چرا ادامه دادن این مسیر برایتان مهم است؟ ممکن است پاسخ دادن به این سوالات برایتان آسان باشد یا شاید اصلا نتوانید پاسخی برای آن‌ها پیدا کنید. اگر نتوانستید پاسخی بیابید، روی حال بد خود تمرکز کنید ولی در همین حال به دنبال دلیل خود برای هنرمند شدن بگردید و به تمرین خود ادامه دهید. 

  • نامه ای با لحن تند بنویسید ولی آن را ارسال نکنید

برای آرام کردن خود در این شرایط، نامه‌ای با لحن تند به موسسه یا سازمانی که از پذیرش شما اجتناب کرده بنویسید ولی هرگز آن را ارسال نکنید. اگر حرف زدن برایتان از نوشتن راحت‌تر است با استفاده از سیستم ضبط صدای تلفن همراه خود همان حس بد را با لحن تند در فایلی صوتی بیان کنید. حتی می‌توانید این نامه یا فایل صوتی را برای خود ایمیل کرده و به آن پاسخ نیز بدهید. 

در قالب این تمرین می توانید تمام سرخوردگی، ناراحتی، عصبانیت و ناامیدی‌هایی را که در این مدت تجربه کردید بیان کرده و آن ها را به مکانی نامعلوم بفرستید. وسوسه ارسال آن به موسسه یا سازمان هنری مورد نظر می‌تواند تمام پل‌های پشت سرتان را برای همیشه نابود کند. پس با این وسوسه مبارزه کنید. 

عدم تایید هنرمند

  • به انجمن های هنری مختلف  ملحق شوید یا خود گروهی برای این کار تشکیل دهید

ممکن است فکر کنید که شما تنها هنرمندی هستید که این تجربه را گذرانده و با حس بد عدم پذیرش مواجه شده است. در صورتی که این اتفاق کاملا عادی بوده و ممکن است خیلی از هنرمندان دیگری که می‌شناسید یا با آن ها در ارتباط هستید نیز چنین اتفاقی را تجربه کرده باشند.

گروه های حمایتی آنلاین مختلفی با عناوین متفاوت که ممکن است تحت حمایت دانشگاه ها یا انواع سازمان‌های آموزشی یا حتی مستقل باشند، برای هنرمندان وجود دارند که می توانید از امکانات آن‌ها استفاده کنید. 

اگر مشغول سپری کردن دوران دانشجویی هستید می‌توانید با سایر همکلاسی‌های خود جلسات گروهی را پیرامون موضوعات حرفه‌ای که ممکن است در صنعت هنر مطرح شوند مانند همین مسئله عدم پذیرش هنرمند در نمایشگاه یا گالری و … تشکیل دهید.

برای این کار می توانید مثلا با ۳ نفر از دوستان هنرمند خود در کافه‌ای قرار گذاشته و با آن‌ها در مورد موضوعات مختلف مربوط به هنر و صنعت هنری به خصوص در مورد ناکامی‌ها و عدم موفقیت‌هایی که ممکن است با آن ها در کار مواجه شوند گفت و گو کنید. احتمالا این گفت و گو بتواند برای همه راهکاری برای غلبه بر حس عدم تایید به همراه داشته باشد.

این جلسات می‌توانند ساختارهای مختلفی داشته باشند، مثلا هر فرد در ۵ دقیقه در مورد خود و موقعیتش صحبت کند. سپس هر یک از اعضای گروه فرصتی برای واکنش نشان دادن به صحبت‌های او داشته باشد.می‌توانید از افراد دیگر نیز برای ملحق شدن به گروه خود دعوت کنید. به این ترتیب، گروهی از هنرمندان با دغدغه مشترک را دور هم جمع خواهید کرد که می توانند در موقعیت‌های مختلف حامی یکدیگر باشند.

همه ما رنج ناکامی‌های مختلفی را که با آن ها مواجه می شویم تحمل می کنیم ولی چون روبه رو شدن با آن ناکامی‌ها برایمان دشوار است معمولا به سراغشان نمی‌رویم ولی در طولانی مدت هزینه زیادی برای اجتناب از آن‌ها می‌پردازیم.

مواجه شدن با تجربه عدم تایید هنرمند اگرچه ممکن است سخت و تحمل ناپذیر به نظر برسد، ولی شما را با واقعیت رو به رو می کند. واقعیتی که در آن برای اوج گرفتن، نه تنها باید فرود را تجربه کنید، بلکه فراتر از این تجربه کردن باید با تمام ظرفیت های روانی خود آن را پذیرفته و پشت سر گذارید. خودتان را در روزهایی که با این حس عدم پذیرش مواجه شده‌اید و زمین خورده‌اید بیشتر دوست داشته باشید. اگر بتوانید این روزها را به خوبی پشت سر بگذارید سکوی پرتابی برای موفقیت های آینده تان خواهد بود.

آیا تا به حال با این حس عدم پذیرش مواجه شده اید؟ راهکار شما برای برطرف کردن این حس چیست؟

اگر این مطلب از وبلاگ پروانه برای شما مفید بود آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.