چطور هنگام جمع آوری آثار هنری، سلیقه خریداران آثار هنری را کشف کنیم؟

همواره ده‌ها هزار گالری در سراسر جهان، به نمایندگی از صدها هزار هنرمند به فروش آثار می‌پردازند. بنابراین گرچه خرید یک اثر شاید همیشه آسان نباشد، اما گشت و گذار در دنیای تجاری هنر برای یک مجموعه‌دار بی تجربه، ترسناک است. اما چگونه می‌توان سلیقه هنری خود را پیدا کرد؟ چه چیزی کیفیت واقعی خرید را از اعتیاد به خرید جدا می‌کند؟ هنگام ورود به دنیای وسیع جمع آوری آثار هنری، باید مراقب چه مشکلات احتمالی باشید؟

پاسخ برای هر فردی متفاوت خواهد بود، ولی ما در این مطلب از وبلاگ پروانه قصد داریم نکاتی را به عنوان کشفِ درست سلیقه خریداران آثار هنری، ارائه دهیم؛ پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

نکاتی جهت دست یابی به سلیقه هنری منحصر به فرد

۱. صبور باشید

قانون شماره یک، نفس عمیق بکشید و صبور باشید. نقطه شروع شما زمانی است که به خودشناسی رسیده باشید. توصیه می‌شود در ابتدا سوالاتی از خود بپرسید و صادقانه به آن‌ها پاسخ دهید، از خود بپرسید که چرا می‌خواهید مجموعه داشته باشید؟ به دنبال چه چیزی در هنر هستید؟ آیا می‌خواهید با اشیای هنری زندگی کنید که از نظر فکری شما را به چالش می‌کشند؟ یا می‌خواهید با اشیایی زندگی کنید که برای شما الهام بخش هستند؟ یا فقط یک وسیله تزئینی می‌خواهید؟ در نهایت زمانی که پاسخ صحیح برای این سوالات را داشته باشید و به خود شناسی برسید، می‌توانید با خیال راحت‌تر بر روی خرید تمرکز کنید.

گاهی افراد فقط یک شور و نشاط غیر منطقی برای خرید دارند و با عجله هزینه می‌کنند. اگر می‌خواهید یک مجموعه هنری داشته باشید، باید صبر کنید و نکاتی را برای ارتقا سلیقه خریداران آثار هنری پیدا کنید. اگر دوست دارید مجموعه‌ی باب میلتان را داشته باشید، فقط بعد مالی را در نظر نگیرید. بلکه صبر کنید تا با تجربه‌تر و باهوش‌تر شوید و برای آثار با ارزش پول خرج کنید.

سلیقه خریداران آثار هنری ۲. تحقیق و مطالعه کنید

اگر هنوز نمی‌دانید کدام یک از آثار و سبک‌ها در سلیقه شما هستند، پس بیرون بروید و برخی از شاخه‌های هنری را از نزدیک لمس کنید. مرتبا سفر کنید و هنر را در سراسر جهان ببینید. این به شما کمک می‌کند در مدت زمان کوتاه‌تری سلیقه خود را پیدا کنید و آن را ارتقا دهید.

اما اگر نمی‌توانید خیلی به سفر بروید، پس منابع آنلاین را مطالعه کنید و حتی می‌توانید از موسسات فرهنگی و گالری‌های نزدیک به خود شروع کنید. مهم‌ترین نکته این است که وقت خود را در موزه ها بگذرانید.
موزه‌ها زمینه‌ای تاریخی را برای هنر فراهم می‌کنند که باعث می‌شود شما نیز روش کار استادان قدیمی و تاریخچه هنر معاصر را بهتر درک کنید. در کنار موزه‌ها، حضور در گالری‌ها و نمایشگاه‌های هنری برای شما الزامیست، زیرا هم از بعد تاریخی و هم از بعد احساسی و هنری به دیدی گسترده دست پیدا می‌کنید و کم‌کم سلیقه‌ی هنری خود را کشف می‌کنید.

در نشریات هنری عضو شوید، کاتالوگ هنرمندان را بخوانید و هر هفته به چند گالری مراجعه کنید. بهتر است هنرمندان و گالری‌های خاصی را که دوست دارید انتخاب کنید. در نمایشگاه‌ها آثار هنری مورد علاقه‌تان را بدون عجله خریداری کنید. در این بین یک مشاور قابل اعتماد و با استعداد می‌تواند به شما کمک کند تا استراتژی خریدهای خود را افزایش دهید و به سرعت به منحنی یادگیری‌تان کمک کند.

در واقع یک مشاور خوب به شما اجازه نمی‌دهد که سال‌ها موارد بی کیفیت را بخرید. شما باید سلیقه خود را بشناسید و مشاور هم به شما کمک کند تا در گفتگوهایتان به نتایج مثبتی برسید. به طور کلی هرچه بیشتر وقت بگذارید، بیشتر یاد می‌گیرید و خریدی آگاهانه‌تر خواهید داشت.

۳. از چشمان خود استفاده کنید، نه از گوش‌های خود

داشتن یک برنامه درست در بازاری که همه شما را به خرید ترغیب می‌کنند، مفید است. به عنوان یک مجموعه‌دار جدید یا حتی برای یک مجموعه‌دار باهوش و باتجربه، بسیار سخت است که وسوسه‌ی خرید با گوش‌هایتان را کنار بگذارید. مخصوصا وقتی که وارد بازار و گالری‌های مختلف نمی‌شوید و هیچ چیز تخصصی از هنر نمی‌دانید. در یک نمایشگاه هنری، هر گالری یک زمین بازی دارد و هر فروشنده ادعا می‌کند که اثری فوق العاده را به شما می‌فروشد. ولی اگر عاشق خود اثر نیستید، پس اصلا مجذوب واژه‌ها و حرف‌ها نشوید. پس سعی کنید به حرف‌ها خیلی توجهی نداشته باشید و با چشمان خود بر آنچه که می‌بینید تمرکز کنید.

بنابراین به همین دلیل باز هم متوجه می‌شوید که صبر و یادگیری در مورد آنچه دوست دارید بسیار مهم است و یکی از راه‌های بهبود سلیقه خریداران آثار هنری محسوب می‌شود.
برخی از چیزهای جذابی که در گوش شما زمزمه می‌شوند ممکن است مربوط به خرید یک کار و در حال حاضر باشند، یعنی شما را ترغیب کنند همین الان که در گالری هستید باید خرید خود را انجام دهید. فروشندگان ممکن است زیرکانه احساسات و غرور شما را برانگیزانند و طوری رفتار کنند که انگار شما نمی‌خواهید از یک هنرمند نوظهور حمایت کنید. بسیاری می‌گویند یا اکنون بخرید یا برای همیشه پشیمان خواهید شد، پس به این حرف‌ها گوش ندهید و ابتدا به آموزش خود بپردازید.

۴. افراد مورد اعتمادتان را پیدا کنید

مطمئن شوید که هنگام سوال پرسیدن، پاسخی صادقانه می‌گیرید. یعنی مشاوری قابل اعتماد پیدا کنید زیرا برخی از مشاوران بسیار منفعت طلب هستند و برای مشاوره هم از خریدار و هم از گالری هزینه دریافت می‌کنند. جمع‌آوری مجموعه آثار هنری کاری نیست که بتوانید به تنهایی انجام دهید، بنابراین یک حلقه کوچک از افراد مورد اعتمادتان داشته باشید. نگذارید این حلقه خیلی بزرگ شود، در غیر این صورت همواره موقع خرید ده‌ها نظر متفاوت به دست می‌آورید که موجب اختلال در تصمیم‌گیری شما می‌شوند.

اگر تصمیم گرفتید که یک مشاور هنری حرفه‌ای داشته باشید، باید بسنجید که آیا توانایی پرداخت هزینه آن را دارید؟ از طرفی باید بدانید که در صورت همکاری با یک مشاور حرفه‌ای، مدت طولانی را با او می‌گذرانید. پس پیش از انتخاب وی، درباره تجارب مشاوره‌ای او، محل کار قبلی وی و اعتبار شرکت مورد نظر تحقیق کنید و با سایر مجموعه‌دارانی که با آن مشاور کار می‌کنند، گفتگو کنید.

شهرت مشاور اهمیت دارد ولی تخصص و منفعت طلب نبودن، مهم‌تر هستند. البته در این مسیر همیشه افرادی وجود دارند که نمی‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید. ممکن است پس از کار کردن با یک مشاور هنری بسیار افسرده بشوید و او فرد مورد نظر شما نبوده باشد. ولی نا امید نشوید و به بررسی ادامه دهید تا با راهنمایی افراد دیگر به سلیقه هنری خود دست پیدا کنید.

سلیقه هنری

۵. به پویایی و استمرار در هنر فکر کنید

مورد دیگری که جزو روش‌های بهبود سلیقه خریداران آثار هنری به حساب می‌آید، پویایی است. مجموعه داران متخصص و مشاوران همیشه از واژه‌هایی مانند راه طولانی، سفر و تکامل، برای توصیف جمع آوری یک مجموعه استفاده می‌کنند. در حقیقت آن‌ها به ماهیت غیرخطی و مستمر هنر اشاره دارند و معتقدند که مجموعه اثر هرگز نباید چیز ایستایی باشد.

بهترین مجموعه‌های بزرگ آن‌هایی هستند که به طور مداوم تکامل یافته و به مرور زمان بهتر شده‌اند. با کسب اطلاعات بیشتر در مورد هنر، سلیقه شما تغییر می‌کند، ممکن است خودتان را پیدا کنید و بدانید که کارهای کدام هنرمند را کمتر می‌پسندید و کدام هنرمند همواره شما را به چالش می‌کشد. این نوع تغییرات در سلیقه خریدارن آثار هنری، ناشی از صبر، در محیط بودن و تفکر عمیق است.

خرید آثار هنری و ساخت مجموعه اثر همه چیز نیست، بلکه متعهد بودن به هنر و تشویق هنرمندان به همان اندازه نیز مهم هستند. مجموعه‌دار بودن یعنی کسی که با هنرمندان ارتباط برقرار می‌کند، دیدی حرفه‌ای دارد و برای ارتقای هنر خرید می‌کند. چنانچه شما هم در پی یافتن سلیقه هنری خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم در خبرنامه پروانه عضو شوید. ما همه روزه بهترین و متنوع‌ترین مطالب دنیای هنر را با شما به اشتراک می‌گذاریم، امیدواریم با مطالعه این مقالات ذائقه هنری خود را پیدا کنید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.