کاهش خستگی از هنر با خلق آثار جدید

ممکن است شما هنرمندی باشید که درآمد زندگی‌تان را از هنر به دست می‌آورید و شاید هم در کنار کارهای روزمره خود هنر را به طور جدی دنبال می‌کنید. به هر حال در هر دو مورد گاهی دیده می‌شود افراد از فرآیند زمان بر بودن خلق اثر هنری و تکمیل پروژه خسته و ناامید می‌شوند. موضوع خستگی از هنر معمولا در شرایطی پیش می‌آید که از خودمان انتظارات غلطی داریم و همچنین برای انجام کارهایمان برنامه‌ریزی نمی‌کنیم. در صورتی که با واقع‌بینی و برنامه‌ریزی مداوم می‌توان بر خستگی ناشی از زمان بر بودن خلق اثر هنری غلبه کرد.

از این رو در این مطلب از وبلاگ پروانه قصد داریم نکاتی را عنوان کنیم که در کنترل حس خستگی از هنر تاثیرگذار هستند. اگر شما هم همیشه با زمان بر بودن خلق اثر هنری مشکل داشته‌اید، این مطلب برای شماست.

خستگی از هنر

۱- راهکارهای غلبه بر حس خستگی از هنر چگونه است؟

برای دانستن این‌که امروز واقعا چقدر زمان برای خلق اثر هنری در دسترس دارید، هیچ چیز بهتر از بررسی ساعت‌های روزتان نیست. یکی از راه‌های حل زمان بر بودن خلق اثر هنری، این است که در ۲۴ ساعت شبانه روز هر بار فعالیتی را که انجام می‌دهید آن را یادداشت کنید. به پیاده روی می‌روید؟ آن را بنویسید. شبکه‌های اجتماعی را در تلفن خود بررسی می‌کنید؟ آن را بنویسید. به سرویس بهداشتی می‌روید؟ آن را بنویسید.

سپس کارهایی را که نوشته‌اید طبقه‌بندی کنید. در نهایت سه نوع زمان را مشاهده خواهید کرد: لحظه‌های کوتاه، ساعت‌های طولانی‌تر و ساعت‌هایی که برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اید. در جلوی هر یک از این کارها به طور واقع بینانه، زمان مورد نیاز را یادداشت کنید و به بررسی آن‌ها بپردازید.

۲- لحظه‌های کوتاه را دسته بندی کنید

این زمان خود شامل سه بخش می‌شود، زمان‌هایی که به کارهای خانه یا خرید می‌پردازیم، زمان‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخیم یا ایمیل می‌زنیم و زمان‌هایی که به طور خود آگاه یا ناخودآگاه کار هنری انجام می‌دهیم. مثل خواندن کتاب‌ و مجله‌های هنری، تحقیق، بازدید از موزه و… .

شما باید یک روز در هفته را به کارهای خانه اختصاص دهید، در این صورت نیازی نیست هر روز به خرید بروید. ایمیل‌هایتان را در یک ساعت مشخص چک کنید و در ساعت‌های مشخصی به شبکه‌های اجتماعی سر بزنید. وقت‌هایی که در حال خواندن کتاب هنری هستید یا از یک گالری دیدن می‌کنید، در طول بازدید به آثاری که قرار است توسط خودتان خلق شوند هم فکر کنید. در واقع این مسائل را به هم ربط دهید و تمرین ذهنی داشته باشید. تمرین ذهنی خود به خود شما را برای انجام کار آماده می‌کند و یکی از راه‌هایی است که خستگی از هنر را کاهش می‌دهد.

 3- در ساعت‌های پرانرژی‌تر دست به خلق اثر بزنید

برای خلق کارهای هنری به چه مدت زمان نیاز دارید؟ یک روز کامل، سه روز متوالی یا حداقل یک ماه؟ برای حل مشکل زمان بر بودن خلق اثر هنری باید زمان در اختیارتان را واقع بینانه در نظر بگیرید نه زمان بی نهایتی که در رویا به آن فکر می‌کنید و هیچ مسئولیت دیگری ندارید.

البته همیشه مسئله زمان مطرح نیست، ممکن است شما زمان زیادی داشته باشید اما باید به انرژی‌تان فکر کنید. برای ساخت یک اثر هنری فوق‌العاده نباید خیلی خسته باشید، چرا که کیفیت انرژی شما بر کیفیت اثر تاثیر می‌گذارد. ایده آل‌گرایی یکی از مسائلی است که شدیدا موجب خستگی از هنر می‌شود. پس با توجه به زمان و برنامه شخصی‌تان، در بهترین ساعت روز که پرنشاط، متمرکز، و آرام هستید شروع به کار کنید. یادتان باشد حین کار به مشغله‌های دیگر فکر نکنید، این باعث افزایش استرس و در نهایت دلزدگی می‌شود.

۴- برای خود اهداف بلند مدت تعیین کنید

ما شاید در دو زمان قبلی برنامه‌ریزی دقیقی برای کارهایمان نداشته باشیم، یعنی این‌ها وقت‌هایی هستند که در زندگی هر فردی وجود دارند. ولی این بخش یکی از مهم‌ترین زمان‌های زندگی شماست، زیرا بدون فکر کردن به این‌که حرفه هنری شما به چه سمت و سویی پیش می‌رود و به کجا می‌خواهید برسید، به احتمال زیاد شکست خواهید خورد. در حقیقت کاری را بدون هدف انجام دادن موجب سردرگمی و خستگی می‌شود.

خستگی از هنر را چگونه غلبه کنیم

برای مدیریت زمان ابتدا از نما و چشم انداز بالا به حرفه خود نگاه کنید. این‌که می‌خواهید پنج یا ده سال دیگر کجا باشید؟ برای رسیدن به آن جایگاه باید چه کارهایی انجام دهید؟ مرور مداوم هدف خود برای این هفته، امسال و این دهه، باعث می‌شود به طور ناخودآگاه ذهن شما حس کند که اوضاع را تحت کنترل دارد و بر مشکل زمان بر بودن خلق اثر هنری غلبه کند.

از طرفی در طول مسیر فرصت‌های جدیدی پیش می‌آید که شما هنگام برنامه‌ریزی به آن‌ها توجه نکرده‌اید و موانع پیش بینی نشده‌ای نیز به وجود می‌آیند. اما به خاطر اعتماد به نفسی که قبلا در شما ایجاد شده و کنترلی که ذهن شما بر شرایط دارد، دچار آشقتگی و خستگی از هنر نخواهید شد. می‌توان هنرمند را به کاوشگری تشبیه کرد که در جنگل و بدون نقشه در حال جستجو است. در طول راه خیلی وقت‌ها از مسیر خارج می‌شود ولی ادامه‌ی حرکت به طور مداوم، چیزی است که مانع از گم شدن، گیجی و خستگی وی می‌شود.

در هنگام برنامه‌ریزی بلند مدت‌تر علاوه بر تمرکز بر روی خلق اثر، باید فعالیت‌های مرتبط دیگر را پیگیری کنید. این باعث بالا رفتن انگیزه‌تان می‌شود و با طولانی شدن زمان، حس دلزدگی و خستگی از هنر به شما دست نمی‌دهد. این فعالیت‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • سبک جریان فکری آثار جدیدتان را مشخص کنید.
  • با تأثیرگذاران و پیشکسوتان دنیای هنر ملاقات داشته باشید.
  • با هنرمندان دیگر همکاری‌های مشترک داشته باشید.
  • برای گالری‌ها و کلکسیونردارهای دیگر، مجموعه آثار هنری خلق کنید.
  • از موزه‌ها دیدن کنید و در هفته ساعاتی را به تحقیق و خواندن کتاب‌های هنری اختصاص دهید.

پس تا زمانی که همه این چیزها را تنها در ذهن خود داشته باشید، حواس‌تان پرت می‌شود. با داشتن برنامه‌های نوشته شده، مغز شما می تواند مطمئن باشد که مسیرتان مشخص است و اوضاع تحت کنترل شماست. پیشنهاد می‌کنیم در خبرنامه پروانه عضو شوید و همه روزه مطالب دنیای هنر را مطالعه کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.