نگاهی به زندگی نامه جکسون پولاک و برترین آثار نقاشی او

زمانی که صحبت از نقاشان اکسپرسیونیست انتزاعی به میان می‌آید، نام جکسون پولاک در این بین دیده می‌شود. شاید در نظر برخی او نسبت به دیگر نقاشان اروپایی گمنام‌تر باشد، ولی وقتی عمیقا به تابلوهای نقاشی جکسون پولاک فکر می‌کنیم، نبوغ و جسارت وی را به وضوح در آثارش می‌بینیم. او زندگی کوتاهی داشت اما در همین مدت آثار زیادی به جای گذاشته است که ارزش بررسی کردن را دارند.

در این مطلب از وبلاگ پروانه می‌خواهیم ابتدا به زندگی نامه جکسون پولاک بپردازیم و سپس نقاشی های جکسون پولاک را بررسی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با این هنرمند آمریکایی بیشتر آشنا شوید.

جکسون پولاک و تاثیر آن بر هنر مدرن

در ۲۸ ژانویه ۱۹۱۲، در ایالت وایومینگ آمریکا، یکی از نوابغ نقاشی اکسپرسیونیست انتزاعی یعنی جکسون پولاک به دنیا آمد. مادر وی به رشد و شکوفایی جکسون اهمیت می‌داد ولی پدرش در کار بی ثبات بود.
اگر نگاهی به زندگی نامه جکسون پولاک بینداریم مشاهده می‌کنیم که آن‌ها دائما در حال نقل مکان بودند و این عدم ثبات بر روی شخصیت آینده و تابلوهای جکسون پولاک تاثیر زیادی گذاشت. به طوری که از وی به عنوان فردی درونگرا، معذب و نا آرام یاد می‌کنند. در نهایت هنگامی که او ۹ ساله بود، والدینش از یکدیگر جدا شدند.

جکسون زمان دبیرستان در چندین مدرسه‌ای که به هنرهای دستی می‌پرداختند، ثبت نام کرد. ولی هر بار با مسئولین دبیرستان به مشکل می‌خورد و در نهایت اخراج می‌شد. در سال ۱۹۳۰، زمانی که دو برادر دیگرش در شهر نیویورک تحصیل می‌کردند، پولاک نیز تصمیم گرفت به آنجا برود.
وی در موسسه هنرهای دانشجویی نیویورک و زیر نظر توماس هارت بنتون تحصیل را آغاز کرد. بنتون که خود نقاشی معروف بود، در زندگی پولاک تاثیر زیادی گذاشت و حتی با هم دوستانی صمیمی شدند. محوریت کار وی بر روی نقاشی بومی گرایی بود و جکسون هم تا مدتی عناصر این نوع نقاشی را در آثارش رعایت می‌کرد. اما کم کم تغییراتی در سبک او به وجود آمد و دیگر نقاشی بومی گرایی را ادامه نداد.

پولاک در تمام این سال‌ها به فکر یادگیری بیشتر بود و در سال ۱۹۳۸ تا ۱۹۴۲ در پروژه هنر فدرال مشغول به فعالیت شد. اما زندگی نامه جکسون پولاک پر از فراز و نشیب است و در سال ۱۹۳۸ برای مبارزه با اعتیاد به الکل، تحت درمان قرار گرفت.
دکتر او بر نظریه‌های روانکاوی مثل فروید و یونگ تاکید داشت و می‌خواست جکسون را با نقاشی‎هایش مشغول کند و به درمان وی بپردازد. نوع روانکاوی همین دکتر، باعث شد که در آثار جکسون پولاک مفاهیم یونگ پدیدار شوند.

زندگی هنری جکسون پولاک

در سال ۱۹۴۵ پولاک با هنرمندی به نام لی کراسنر ازدواج کرد که نه تنها در زندگی حرفه‎ای جکسون، بلکه در نگهداری میراث او نقش زیادی داشت.زندگی وی همواره با جستجو و کشف مسائل جدید گذشت.
در این مسیر کراسنر که خودش نقاش اکسپرسیونیست مطرحی بود، پولاک را با نقاشان سرشناس و منتقدین زیادی آشنا کرد. اگر بخواهیم دقیق‌تر زندگی نامه جکسون پولاک را بررسی کنیم، درمی‌یابیم که زندگی هنری او به سه بخش تقسیم می‌شود.

۱- سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۷

جکسون پولاک در این دوره از زندگی خود همواره در حال تلاش و تجربه بود. وی تحت تاثیر آثار نقاشان مکزیکی و سورئالیستی مثل سیکه ایروس و اروزکو قرار گرفت و به وضوح می‌توان این تاثیر را در آثار جکسون پولاک دید.
این نقاشان از عناصر اسطوره‌ای و اتفاقی در نقاشی‌هایشان استفاده می‌کردند، به این ترتیب پولاک هم تحت تاثیر اسطوره‌ی سرخ پوست‌ها قرار گرفت.

یکی از تابلوهای نقاشی که در زندگی نامه جکسون پولاک تاثیر به سزایی گذاشت، تابلویی به نام “نگهبان راز” است. در این تابلو کاملا مشخص می‌شود که وی تحت تاثیر اساطیر سرخ پوست‌ها و مصر باستان قرار داشته است. در پایین تابلو سگی وجود دارد که احتمالا نشان از نگهبان دنیای زیرزمینی دارد یا می‌تواند نشانه‌ای از فرود آمدن به عالم سفلی باشد. از طرفی دو پیکره‌ی اطراف تابلو نیز سبک پیکاسو را نشان می‌دهند، یعنی بیانگر فرم کوبیستی در اسطوره آفریقایی هستند.

در بیشتر تابلو های جکسون پولاک در این دوره، زمینه تصاویر با شکل‌های تابلو هم ارزش هستند و اشکال را با خطوط پر انرژی به زمینه متصل می‌کرد.

زندگی نامه جکسون پولاکتابلوی نگهبان راز ( Guardians of the secret ) اثر جکسون پولاک

۲- ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۰

قبل از سال ۱۹۴۷ بیشتر آثار جکسون پولاک را موضوعاتی نظیر عشق، مرگ و تولد تشکیل می‌دادند. در این تابلوها علائمی مانند چشم‌ها، سر حیوان، سینه، خورشید و نیزه‌ی شکسته دیده می‌شوند.
اما باید عنوان کرد که در زندگی نامه جگسون پولاک دهه‌ی ۴۰ دوران نامساعدی را برای می رقم خورد و این سختی باعث شد که پولاک به مکتب سورئالیسم و عوامل ناخودآگاه جذب شود. در این سبک ضربه‌های قلم سریع و خشن هستند و طبق نظر صاحب نظران این مکتب، نقاشی کاری از پیش مشخص شده نیست. نقاشی نوعی بداهه‌گویی است که با شکل‌های نامشخص و ضربه قلم‌های آزاد به وجود می‌آید.

نقاشیهای جکسون پولاک از سال ۱۹۴۷ بعد، به نهایت انتزاع خود رسیدن و از شیوه “نقاشی کنشی” استفاده می‌کرد. شیوه‌ای که در آن با حرکات سریع و مکس‌های مداوم اثری شگفت انگیز را خلق می‌کردند. البته این مکس گاهی چند دقیقه و گاهی چندین روز طول می‌کشید. در صورت طولانی شدن، بعد از چند روز دوباره شروع به کار می‌کرد، بوم را روزی زمین می‌گذاشت و رنگ را بدون هیچ واسطه‌ای روی بوم می‌چکاند.
به  سبک این آثار معروف جکسون پولاک، نقاشی رنگ چکانی یا قطره چکانی گفته می‌شود. یعنی رنگ را به وسیله چوب، کاردک، انگشتان و حتی گاهی به صورت مستقیم از قوطی روی بوم می‌ریخت.

برخی از منتقدان باور دارند که در این دوره از زندگی نامه جکسون پولاک تمامی آثار وی به شکل تصادفی به وجود آمدند. اما گرینبرگ نظر دیگری دارد و می‌گوید که وی در خلق سریع اثر و رنگ چکانی، مسلط بوده است.

در آثار معروف جکسون پولاک تفاوت بین طراحی و نقاشی از بین رفته است. پولاک با حرکات خیلی سریع کارها را انجام می‌داد و همین باعث شده که برخی از منتقدین این حرکات را به دلیل الکلی بودنش بدانند. اما بعضی دیگر آن را به خاطر هیجان و شور پس از جنگ جهانی دوم می‌دانستند و از او به عنوان پیام‌رسان سیاسی و فرهنگی آمریکا یاد می‌کنند.

زندگی نامه جکسون پولاک

جکسون پولاک و همسرش (لی کراسنر)

۳- ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۶

جسکون پولاک کم کم به فردی تبدیل گردید که حتی در مجله‌ها از او نام می‌بردند. از کلکسیونرها پیشنهادهای مختلفی دریافت می‌کرد و در اوج به سر می‌برد. در بین آثار معروف جکسون پولاک، شاید معروف ترین اثر او  convergence  باشد که در سال ۱۹۵۲ خلق شد.

این تابلو بسیار بزرگ بوده و عظمت آن فقط از نزدیک درک می‌شود. اما به تدریج رنگ‌های نقاشی او به تیرگی رفتند و ناگهان وقتی که در اوج بود، سبک قطره چکانی را کنار گذاشت. در واقع این حجم از معروفیت وی را دچار گمگشتی کرد و اعتیادش به الکل بیشتر شد. به طوری که در سال ۱۹۵۶ دیگر خبری از تابلوهای نقاشی جکسون پولاک نبود و از این سال اثری وجود ندارد.

زندگی نامه جکسون پولاک

تابلوی convergence اثر جکسون پولاک

داستان مرگ جکسون پولاک

وقتی صحبت از چگونگی مرگ جکسون پولاک می‌شود همه می‌گویند که تصادف باعث مرگ وی شد. اما باید گفت داستان مرگ جکسون به این موضوع مربوط می‌گردد که او اکثرا در حال نوشیدن الکل بود و در ۱۱ آگوست ۱۹۵۶ به دلیل مصرف زیاد الکل، در حادثه‌ی رانندگی جان باخت. پس از مرگ او همسرش کراسنر، برای حفظ میراث و شهرت او تلاش‌های زیادی کرد و نام او را باقی نگه داشت.

مقاله زندگی نامه جکسون پولاک و داستان نقاشی های نبوغ آمیز وی در این مطلب از وبلاگ پروانه هم در اینجا به پایان رسید. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. چنانچه به مطالب هنری علاقه‌مندید، کافیست در خبرنامه پروانه ثبت نام نمایید تا جدیدترین مقالات هنری با شما به اشتراک گذاشته شوند. 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.