کریم رشید ، طراح آثار هنری صورتی

کریم رشید، “مشهورترین طراح صنعتی در تمام قاره آمریکا “. این چیزی است که مجله تایم از او می‌گوید. وی فردی است که سبک و پالت رنگی بسیار منحصر به فرد خود را دارد و به همین دلیل، طراح های کریم رشید هویت او را به عنوان یک طراح و یک شخص شکل می‌دهند. او در طراحی‌های آینده نگر پیشگام است، همچنین رشید به طور زیادی در کارش رسا و موثر دیده می‌شود و این تاثیر را می‌توانیم در بیش از ۴۰۰۰ طرح او ببینیم.

وی به قدر عالی و بی‌نظیر است که در همه جا به عنوان فردی الهام‌بخش با او مصاحبه می‌کنند و سبک رشید زبانزد تمامی جهان است. در ادامه این مقاله همراه مجله هنری پروانه باشید تا بگوییم آثار کریم رشید، این هنرمند اهل قاهره، چگونه دنیایِ طراحی مدرن را دگرگون کرده‌اند.

همچنین شما با نصب اپلیکیشن پروانه نه تنها با هنرمندان الهام‌بخش دیگر آشنا می‌شوید، بلکه می‌توانید به راحتی در گالری‌های مجازی بگردید، آثار مورد علاقه خود را بخرید، از کارگاه‌های هنری مطلع شوید و در آنها شرکت کنید.

کریم رشید

Karimoji اثر کریم رشید

کریم رشید کیست؟

رشید در قاهره، از پدری مصری و مادری انگلیسی متولد شد و در کانادا بزرگ شد. او در آنجا در سال ۱۹۸۲ مدرک کارشناسی طراحی صنعتی خود را از دانشگاه کارلتون در اتاوا دریافت کرد. وی بیش از ۳۰۰ جایزه برای کار خود کسب کرد که در بین آنها (IDSA) جایزه طراح صنعتی برتر هم دیده می‌شود. کارهای کریم رشید شامل پروژه‌هایی برای ایسوس، سامسونگ، اومبرا و سونی اریکسون است که برای همه‌ی آنها موفق به کسب جایزه شد. وی کارهای طراحی داخلی را در مکان‌هایی مانند هتل سمیرامیس در آتن، ایستگاه مترو یونیورسیتا در ناپل و هتل نهاو در برلین انجام داده است.

به غیر از طراحی، وقتی زندگینامه کریم رشید را می‌بینیم، متوجه می‌شویم که او به معنای کلمه یک هنرمند است. وی اکنون در نیویورک اقامت دارد و استودیوی هنری خصوصی خود را مدیریت می‌کند. آثار هنری او در نمایشگاه‌های متعدد، به طور موقت و دائمی در سراسر جهان، از جمله موزه هنر مدرن در نیویورک به نمایش گذاشته شده‌اند. رشید به عنوان یک فرد مشهور در طراحی شناخته می‌شود. او به طور مداوم از طریق شبکه‌های اجتماعی سلفی و عکس‌هایش را پست می‌کند تا از این طریق الهامات خود را با جهان به اشتراک بگذارد.

جایزه دو سالانه طراحی بین المللی ۲۰۱۸

علاوه بر این، مجموعه آثار کریم رشید با نام “Karimoji”، چیزهای زیادی در مورد عشق به خودش می‌گوید. کریم از همان کودکی سبک طراحی خود را توسعه داد. فیلم‌های علمی تخیلی مانند سولاریس ۱۹۷۲، او (her) و عنصر پنجم، الهام بخش بزرگی برای او بودند. جالب است بدانید که رشید حتی می‌خواهد فیلم “PINKARIM” خود را بسازد. او دوست دارد این فیلم یک داستان علمی_آینده‌نگرانه باشد و آینده را به عنوان زیباترین مکان به تصویر بکشد.

الهامات هنری او از هنرمندان معاصر و مدرن مانند لو کوربوسیه، ویکتور وازارلی و ژان آرپ سرچشمه می‌گیرند. در نتیجه، این علاقه شدید به فرهنگ معاصر را می‌توان به وضوح در طراحی های کریم رشید مشاهده کرد، گویی که او سعی دارد فیلم‌های فانتزی مورد علاقه خود را به واقعیت تبدیل کند. رشید به شدت مخالف فرو رفتن و گیر کردن در طرح‌های سنتی قدیمی است. او همیشه از هر چیز کلاسیک به عنوان پر زرق و برق یاد می‌کند. وی می‌گوید: من ساعت کلاسیک را دستم نخواهم کرد، آخرین بار، بیش از ۲۰ سال پیش این کار را کردم”.

در مصاحبه های کریم و صحبت‌هایش، تاکیدی زیادی بر دوری از مصرف‌گرایی و زرق و برق شنیده می‌شوند. مثلا او در جایی گفته است که: “انباشت نکنید، به نظرم مشکل دنیا این است که کالاهای زیادی در جهان وجود دارند و جمع‌آوری آنها آسان است. اکنون همه چیز به قدری قابل دسترسی و ارزان است که در نهایت ما با تمایل به مصراف گرایی بیشتر، از آنها استفاده می‌کنیم. نه به خاطر اینکه به آنها نیاز داریم”. (یعنی ما محصولات را به خاطر نیازمان جمع و مصرف نمی‌کنیم، بلکه با استفاده بیش از اندازه به نوعی آنها را هدر می‌دهیم و پدیده‌ی مصرف‌گرایی به یک عادت برای ما تبدیل شده است).

این طرز تفکر و رویکرد او، باعث شده که در طراحی هایش خیلی مینیمالیست باشد. یعنی طرح های کریم رشید از هرگونه تزئین بیش از حد به دور هستند، در نتیجه طراحی بسیار جسورانه و اشکال هنری را ایجاد می‌کند.

طرح ساعت های Kaj Ikon  از کریم رشید

نقش رنگ در طراحی های کریم رشید

برداشت کریم رشید از رنگ دقیقا مربوط به خلق و خو و انرژی اوست و طبق گفته‌هایش، او رنگ‌هایی را دوست دارد که دارای نشاط و انرژی دنیای دیجیتال ما هستند. علاوه بر این، رشید در تلاش است تا رنگ صورتی را مردانه کند، یا جنبه زنانه را در مردان تشویق کند.

او می‌گوید که:”مردان در سراسر جهان به رنگ صورتی علاقه‌ای ندارند. حدس می‌زنم من در آن پیشگام باشم”. حتی یک بار او با این حرف روبرو شد که به دلیل انتخاب رنگش زنانه به نظر می‌رسد، ولی وی از خود دفاع کرد و گفت: “این فقط یک رنگ است، اکنون باید بر عقاید قدیمی خود در مورد باورهای موروثی و چیزهای بی اهمیت غلبه کنیم”.

طراحی های کریم رشید

کاشی سرامیک، طراحی کریم رشید

پروژه ها و آثار کریم رشید

او در زمینه‌های مختلفی مانند: معماری، طراحی داخلی، مد، محصولات و حتی موسیقی فعالیت می‌کند. سبک کریم منحصر به فرد است و باعث می‌شود که در همان نگاه اول طراحی‌های او را به‌سادگی تشخیص دهیم. اما همانطور که ابتدای مطلب عنوان کردیم، لیست طراحی های کریم رشید بسیار طولانی است. ولی ما در ادامه فقط به دو نمونه‌ی آن اشاره می‌کنیم تا با سبک او بیشتر آشنا شوید. 

۱. آپارتمان ساحلی میامی

این آپارتمان ۹۲ متری، توسط کریم تزیین شده است. در اینجا به طور واضح سبک مینیمالیستی امضا شده‌ی کریم رشید را با یک فضای طرح باز می‌بینیم. فضای داخلی، انواع لوازم خانگی طراحی شده توسط کریم و همچنین کابینت‌های سبک اسکاولینی را در خود جای داده است. الگوهای سیاه و سفید با پالت رنگی پر جنب و جوش، همگی نشان از سبک کریم رشید در طراحی و معماری‌اش دارند. تمام مبلمان موجود، کاناپه، میز صورتی و … در این فضا از طرح های کریم رشید هستند.

آپارتمان ساحلی کریم رشید

آپارتمان ساحلی میامی طراحی کریم رشید

آثار هنری کریم رشید

آپارتمان ساحلی میامی، طراحی کریم رشید

۲. طرح شیشه پپسی

این پروژه یک جایزه را به خود اختصاص داد و با طراحی زیبا و الگوهای معاصر، بر روی هر محصولی که پپسی ارائه می‌دهد، دیده می‌شود. این طرح به طور هماهنگ، هویت کریم رشید را با تن رنگ‌های نمادین پپسی برای هر یک از محصولاتشان ترکیب می‌کند. علاوه بر این، کریم طراحی‌های بیشتری برای پپسی انجام داده است، مانند: طرح خودروی پپسی و نمایشگاه میکس ایت آپ.

کریم رشید طراح صورتی

طراحی روی شیشه پپسی توسط کریم رشید

باید بپذیریم که رشید الهام‌بخش بسیار بزرگی است، خواه با فلسفه طراحی وی موافق باشید یا نه. شکستن مرزهای عادات طراحی قدیمی و ایجاد عادات جدید بسیار شجاعانه است. در واقع، او با طراحی دنیای خودش یک هویت بسیار قوی برای خودش ایجاد کرد. ما معتقدیم طراحانی مانند کریم رشید کسانی هستند که در واقع گام‌های بیشتری برای پیشرفت در آینده برمی‌دارند. او این کار را نه از طریق سبک، بلکه از طریق مفهوم انجام می‌دهد.

امیدواریم شما هم با تاثیر گرفتن از طراحی های کریم رشید و با کنار گذاشتن عادات قدیمی، آثار منحصر به فرد خودتان را خلق کنید. برای خواندن مطالب هنری بیشتر، کافیست در خبرنامه پروانه عضو شوید و مقالات مورد علاقه‌تان را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.  

دیدگاه خود را ثبت کنید

با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.
مقالات هنری پروانه را از دست ندهید
پروانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
مقالات پروانه را از دست ندهید
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها باخبر شوید.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید