بیوگرافی مجید صابری نژاد، هنرمند تصویرساز ایرانی

مجید صابری نژاد متولد سال ۱۳۶۶ و فارغ التحصیل رشته نقاشی است. این هنرمند تصویرگر بیش از بیست عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان داشته و آثارش در نمایشگاه های داخلی و خارجی بسیاری به نمایش در آمده است. او در زمینه توسعه کتاب‌های مبتنی بر روایت‌های تصویری نقشی بسیار فعال داشته و به عنوان تصویرگر با نویسندگان مختلفی برای خلق آثار تعاملی مشارکت کرده است. برای آشنایی با داستان هنر تصویرسازی مجید صابری نژاد همراه ما در این مقاله از وبلاگ پروانه باشید.

نقاشی های مجید صابری نژاد

آثار مجید صابری نژاد

یکی از معروف ترین کارهای صابری نژاد، تصویرگری برای کتاب «خرس و بچه» نوشته نسرین نوش امینی است که به خاطر آن در کارگاه خلق تصویری کتاب «دستان» از او تقدیر شد و لوح تقدیر و جوایزی دریافت کرد. هدف از برگزاری این کارگاه چند روزه، همکاری و همفکری نویسندگان و تصویرگران در کنار هم بود تا داستانی را با هم پیش برده و با راهنمایی اساتید کارگاه ایده‌های خود را پخته‌تر کنند.  

تصویرسازی مجید صابری نژاد در قالب کتاب «آب و زنجیر» نوشته حسین قربانزاده انجام شده نیز مشهور است. در این کتاب ماجرای چند نوجوان در مشکین شهر در روزگار جنگ بیان می‌شود که شخصیت اصلی آن غلام نام دارد. 

مجید صابری نژاد، در اجرای پروژه‌های شهری مانند نقاشی دیوار خزانه تهران نیز همکاری داشته است. او در این پروژه که مردم نیز در

آن مشارکت داشته‌اند، بر روی حدود یک کیلومتر دیوار بتنی، نقاشی کرده است. به این ترتیب او توانست این دیوار بتنی بی‌روح در محدوده مترو خزانه را به تابلوی زیبای نقاشی تبدیل کند.

از دیگر پروژه های شهری او، پروژه تخم مرغ نوروز ۹۹ بود که در میدان ونک قرار داده شد. این پروژه بخشی از پنجمین دوره رویداد بهارستان بود که در آن در ۲۲ میدان اصلی شهر تهران، احجام آذین‌بندی و نصب شدند. این پروژه با محوریت خیابان ولیعصر در تهران یعنی در محدوده میدان راه آهن تا تجریش با نمایش کارهای هنری سطح یک به اجرا درآمد. 

مجید صابری نژاد

پروژه صد قدم مجید صابری نژاد

در حال حاضر، مجید صابری نژاد مشغول اجرای پروژه شخصی خود به نام صد قدم است. او این پروژه را به منظور تصویرسازی در طبیعت انجام می‌دهد. او برای اجرای این پروژه به مدت ۱۰۰ روز، در هر شرایطی به طبیعت رفته و بخشی از روز خود را در این فضا به تصویر می‌کشد. نام گذاری این پروژه نیز به همین دلیل بوده است. صابری نژاد در چند هفته اول در طبیعت، بدون این که داستانی داشته باشد، کانسپت‌های مختلف را به تصویر کشید تا بتواند تکنیک و دید خود را تقویت کند. 

در تصویرسازی مجید صابری نژاد آنچه که در طبیعت برای او اهمیت دارد، آرامش بسیار زیاد و ایده‌هایی است که در این محیط پیدا می‌کند. او در این پروژه قصد دارد تا این ایده‌ها را به تصویر کشیده و به کتاب تبدیل کند. مجید صابری نژاد معتقد است که طبیعت بهترین منبع الهام برای ایده گرفتن و خلق یک اثر هنری است. از نظر او به دلیل تنوع، داستان و جاهای دیدنی زیادی که در طبیعت وجود دارد، ذهن و چشم جستجوگر می‌تواند به خوبی ایده‌های فراوانی را در آن محیط پیدا و کشف کند.     

بعد از مشخص شدن فرآیند، شکل پروژه صد قدم و شفاف شدن مسیر، صابری نژاد تصمیم گرفته تا این پروژه را به کتابی تصویری تبدیل کند. در این کتاب، او در قالب تصویرگری بخشی از داستان خود در طبیعت را به نمایش خواهد گذاشت. از آثار دیگر صابری نژاد می‌توان به طراحی کانسپت برای فیلم مستند رکن الدین مختاری به کارگردانی محمد فرزین نیا اشاره کرد.

اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات بیشتر از هنر تصویرگری هستید، می‌توانید مقاله هنر تصویرسازی و تکنیک های مختلف آن را در وبلاگ پروانه دنبال کنید.

تتصویرسازی مجید صابری نژاد

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.