اتل عدنان هنرمندی با ۸۰ سال کار بی وقفه، الگویی الهام بخش برای هنرمندان جوان است

اتل عدنان شاعر و فعال هنرهای تجسمی در کشور لبنان به دنیا آمد و با طی کردن زندگی پر فراز و نشیب، امروزه در دنیای هنر به عنوان یک قهرمان دیده می‌شود. او با ۹۵ سال سن هنوز هم به فعالیت می‌پردازد و نقاشی های اتل عدنان در مطرح‌ترین موزه‌ها و گالری‌های دنیا، مخصوصا اروپا و آمریکا به نمایش در می‌آیند.
آثار و نقاشی های اتل عدنان بسیار آرام و لطیف کشیده شده‌اند، گویی که بوم‌ها با آدمی صحبت می‌کنند. اما وی این عناوین را در محیطی پر آرامش به دست نیاورده، بلکه با تلاش و تحمل سختی‌های فراوان به این نقطه رسیده است. بنابراین او در ۹۵ سالگی به عنوان الگویی الهام بخش برای هنرمندان جوان محسوب می‌شود.

ما نیز در این مطلب از وبلاگ پروانه قصد داریم درباره‌‌ی زندگی این هنرمند پر تلاش صحبت کنیم و اطلاعاتی را درباره‌ی شکل‌گیری و معروف شدن نقاشی های اتل عدنان با شما به اشتراک بگذاریم؛ همراه ما باشید.

اتل عدناناتل عدنان، در سال ۲۰۱۴

بیوگرافی اتل عدنان

این هنرمند در سال ۱۹۲۵ در بیروت متولد شد و در سوربن پاریس و در ایالات متحده در بركلی و هاروارد، به تحصیل در رشته فلسفه پرداخت. اتل عدنان به سرعت اعتقاداتش را در سرتاسر تحریر انقلابی خود به كار گرفت (وی هنوز هم بیشتر به خاطر شعرهایش معروف است). عدنان به عنوان یک مدرس در کالج دومنیکن در سان رافائل کالیفرنیا، صدای اعتراضش را به اشغال الجزایر توسط فرانسه و به جنگ در ویتنام رساند. او به تشویق یکی از همکاران هنرمندش، آن اوهانلون، نقاشی را در سال ۱۹۵۸ آغاز کرد. همسر او سایمون فتال، هنرمند مجسمه ساز است و در حال حاضر یک زندگی پر رفت و آمد بین پاریس، بیروت و کالیفرنیا دارند.

زندگی هنری اتل عدنان

علی رغم وجود اخبار ناراحت کننده و خشونت بار، آثار اتل عدنان با الهام از مناظر و بر محوریت صلح کشیده شده‌اند. برای بیش از پنج دهه، او نقاشی‌هایی را در مقیاس کوچک از کوه‌ها، آسمان و آب خلق کرده است و همگی در ترکیب‌های رنگیِ به هم پیوسته ارائه شده‌اند. اغلب یک دایره تو پر در بالای بوم‌های او قرار دارد و نمایانگر خورشیدی است که به نیکی به تپه‌ها و دره‌های پایین می‌تابد. رنگ‌ کرمی که معمولا با کاردک به بوم اضافه شده‌اند، حس شادابی بیشتری به تصویر می‌دهد. درک این نقاشی‌ها با چشم و روح آسان است.

اما این حس سرزندگی و شادابی در آثار، بدان معنا نیست که عدنان با واقعیت‌های سخت زندگی درگیر نشده است. این هنرمند بلافاصله پس از تولدش با طرز تفکر استعمار و اختلاف فرهنگی روبرو شد. پدرش سوری بود، مادرش یونانی و در آن زمان لبنان هنوز تحت سلطه فرانسه بود. اتل عدنان در یکی از شعرهایش می‌گوید: “این تجارت ناتمام من / کودکی / این دریاچه زمردی / از سفر دیگر من / آن طرف / سلسله مراتب آسمان‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد / تحت ترکیبی از درد / و آتش مسلسل / گل‌ها ناپدید شدند”.

عدنان برای الهام گرفتن در کارهایش، به کوه تامالپایس در نزدیکی سانفرانسیسکو رفت. این کوه در دهه‌های مختلف در آثار اتل عدنان دیده می‌شود، البته گاهی اوقات دندانه دار و گاهی هم گردتر کشیده شده است. او هنوز هم بدون مشاهده‌ی آن و فقط با استفاده از حافظه‌اش، این کوه را در آثارش نقاشی می‌کند.

آثار اتل عدنانکوه تامالپایس، سال ۱۹۸۵، اثر اتل عدنان

اوهانلون (همکار عدنان) و همسرش اولین نمایش انفرادی خود در سال ۱۹۶۱، در گالری میل‌ولی کالیفرنیا را به نقاشی های اتل عدنان اختصاص دادند. در طول آن دهه نمایشگاه‌های کوچک وی، بیشتر در سطح همان منطقه برگزار می‌شدند. عدنان همچنین ملیله‌های دستبافت می‌ساخت و در عین حال تم‌ و روش رنگارنگ و انتزاعی خود را ثابت نگه می‌داشت. از طرفی وی همیشه تمرینات خود را به رسانه‌های مختلف گسترش می‌داد.

در دهه ۱۹۷۰، او به مدت چهار سال به لبنان بازگشت و در دو روزنامه به نام‌های Al Safa و L’Orient le Jour، مشغول به کار ویرایش شد. در سال ۱۹۷۵ جنگ داخلی در این کشور آغاز شد و عدنان سالِ بعد به پاریس بازگشت. او رمانی را در سال  ۱۹۷۷ و با عنوان “سیت ماری رز” نوشت و برای آن ‌هم جایزه دریافت کرد. وی در این رمان به انتقاد از رفتار جامعه لبنان نسبت به زنان می‌پردازد. اما این فعالیت‌ها برای اتل عدنان کافی نبودند و او به نقاشی کشیدن و برگزاری نمایشگاه ادامه می‌داد و کارهایش را در بیروت، رَباط و مراکش به نمایش می‌گذاشت.

در سال ۱۹۷۷، عدنان به کالیفرنیا بازگشت و با استفاده از همان موضوع کوه تامالپایس، هزاران بوم را خلق کرد. غالبا در آثار او یک خورشید قرمز روشن، به شکل مربع یا دایره دیده می‌شد. در واقع خورشید حیات می‌دهد، شب و روز را از هم جدا می‌کند. او از لبنان می‌آید، جایی که این همه نور آفتاب دارد. خورشید هنگام غروب آفتاب قرمز می‌شود و رنگ قرمز رنگ زندگی اوست، پس علاقه او به خورشید طبیعی است.

 Le poids du monde 28 (2016) ، اثر اتل عدنان

کشف اتل عندنان، به عنوان یک هنرمند الهام بخش

با اینکه او به هنرهای تجسمی ارادت داشت، اما نقاشی های اتل عدنان خیلی مورد استقبال گسترده قرار نگرفتند. تا اینکه در سال ۲۰۱۰ فردی به نام کریستف باکارگیف آثار او را در گالری سملر، در بیروت مشاهده کرد. کریستف به عنوان مدیر بزرگ‌ترین مسابقه بین‌المللی آن زمان، چنان تحت تاثیر قرار گرفت که به عدنان موقعیت برجسته‌ای را در نمایشگاه ارائه داد. در نمایشگاه كاسل (آلمان) علاوه بر بوم‌های انتزاعی عدنان،كتاب‌های تاشو به سبك آكاردئون كه كلام و نقاشی‌های هنرمند را با هم ادغام می كنند هم به دید عموم گذاشته شدند.

پس از آن وی در تعداد زیادی از نمایشگاه‌های بزرگ گروهی و بین المللی شرکت کرد. “موزه جدید”، آثار اتل عدنان را در نمایشگاه هنری سال ۲۰۱۴، در جهان عرب به نمایش گذاشت. این در حالیست که موزه هنرهای ویتنی وی آمریکا، نقاشی‌های او را در همان سال جزو آثار خود قرار داد. سرپرست این موزه عنوان کرد که در زمانی که زندگی انسان‌ها توسط رایانه و گوشی آیفون احاطه شده، فردی به این زیبایی در حال خلق اثر است و این موضوع او را شگفت زده می‌کند.

در سال ۲۰۱۷، در موزه هنرهای مدرن، نمایشگاهی برپا شد که زنان هنرمند و دوران پس از جنگ را به تصویر می‌کشید. در این نمایشگاه نقاشی های اتل عدنان از سال ۱۹۶۶-۱۹۶۵ به نمایش گذاشته شدند که بسیار موفقیت آمیز بود و جایگاه قابل توجهی در ورودی موزه داشت.
موزه جدید این هنرمند را در چارچوبی منطقه‌ای معرفی کرد و موزه ویتنی روشی تازه را برای مشاهده عملکرد وی ارائه داد، اما با این نمایشگاه او در یک حرکت بزرگ و جهانی در تاریخ هنر قرار گرفت. حال دیگر بوم‌های کوچک و ظریف عدنان، در کنار داستان کارهای افرادی همچون لی کراسنر، هلن فرانکنتالر و یایوی کوساما، دیده می‌شود.

نقاشی اتل عدنانبرخی از نقاشی های اتل عدنان به قیمت ۳۰،۰۰۰ – ۵۰،۰۰۰ یورو، چاپ‌های او با ۲،۰۰۰ – ۳،۰۰۰ یورو و ملیله‌های او به قیمت ۷۰،۰۰۰ یورو به فروش رسیده‌اند. اما اتل عدنان هنوز در حال پیشرفت است و حتی با سن ۹۵ سال، نمایشگاه‌های هنری برگزار می‌کند و به فعالیت در زمینه شعر می‌پردازد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و با الهام گیری از زندگی اتل عدنان، با ذوق و تلاش بیشتری در راستای علایق هنری خود گام بردارید. با عضویت در خبرنامه پروانه می‌توانید مطالب جالب دنیای هنر را بخوانید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.