رامبرند، استاد اولیه سایه و نور

در سال ۱۶۳۳، رامبراند جوان، یکی از استادان اولیه سایه و نور، تازه‌ترین نقاشی خود را به نام “طوفان در دریای جلیل” به پایان رساند. گرچه این مشهورترین نقاشی رامبراند نیست، اما در مورد چگونگی هدایت چشم بینندگان، چگونگی افزودن عمق، چگونگی افزودن وضوح و از همه مهم‌تر درباره‌ی داستان سرایی، درس‌های زیادی را به ما می‌آموزد.

ما نیز در این مطلب از مجله هنری پروانه قصد داریم تا به بخش کوچکی از این نورپردازی‌ها بپردازیم تا ببینیم که چطور این هنرمند بزرگ، در اثر طوفان در دریای جلیل، نکته‌های ریزی برجای گذاشته است. از طرفی یاد بگیریم که هنگام دیدن یک اثر هنری، دید عادی خود را به دید هنری مبدل کنیم تا بتوانیم سریع‌تر قصد نقاش را درک کنیم؛ همراه ما باشید.

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم که اپلیکیشن پروانه را نصب کنید و از امکانات جذاب آن بهره‌مند شوید. ما در این برنامه فضایی را به وجود آورده‌ایم که شما بتوانید هنرمندان مختلف را بشناسید، از کارگاه‌های آنلاین و نمایشگاه‌ها با خبر شوید و پس از گردش در گالری‌های مجازی، به راحتی اثر مورد نظرتان به صورت اینترنتی خریداری کنید.

نکات مهم طوفان در دریای جلیل اثر رامبراند

هدایت چشم‌ها: اولین چیزی که چشم به سمت آن جلب می‌شود، امواج درخشان عظیم برخورد با قایق است. اصلا امکان ندارد که چشم بیننده به این بخش هدایت نشود، نه تنها به این دلیل که امواج بسیار روشن‌تر از هر چیز دیگری در نقاشی هستند، بلکه همچنین آنها در برابر آسمان آبی تیره در پس زمینه و امواج تقریبا خالص سیاه، در پایین قاب نقاشی قرار داده شده‌اند. درواقع در طوفان در دریای جلیل، او از تشکیل فضای منفیِ بسیاری استفاده کرده است.

رامبراند

عنصر بعدی که خیلی اهمیت دارد، شخصی است که در پشت قایق نشسته است. صورت او به طور قابل توجهی از دیگران روشن‌تر است و همچنین یک منطقه روشن در پشت وی وجود دارد تا او را با موهای تیره‌اش از قایق تاریک جدا کند. به طور واضح اینجا منطقه‌ای است که رامبراند از شما می‌خواهد به آن نگاه دقیق‌تری داشته باشید. بنابراین با جزئی‌نگری، مشاهده خواهید کرد که این شخص (عیسی) نسبت به بقیه افراد در قایق، بسیار آرام و بدون هیچ گونه ترس از آنچه اتفاق می‌افتد است. این در حال حاضر کل داستان طوفان در دریای جلیل رامبراند را روایت می‌کند و بسیار هوشمندانه اجرا شده است.

رامبراند

تعبیر، عمق و ابعاد روشن: حال که ما داستان نقاشی را فهمیدیم، زمان آن است تا به چگونگی دستیابی رامبراند به یک تعبیر واضح برای همه افراد موجود در قایق، نگاهی دقیق بیندازیم. البته در اینجا فقط به چند مورد آن اشاره می‌کنیم. بیایید با فردی که طناب را محکم نگه داشته است، شروع کنیم. تمام بخش جلوی بدن وی تقریبا در تاریکی مطلق قرار می‌گیرد. رامبراند برای ایجاد عمق بیشتر به او، فضای کمی را بین او و فردی که کت خاکستری دارد، ایجاد کرده است.  

همچنین این فرد را در مقابل یک پس زمینه روشن‌تر قرار داده است. همانطور که می‌بینید، شانه‌های او در مقایسه با کمرش بسیار روشن‌تر است و به نوعی به او ابعادی اضافی می‌بخشد. نهایتا تقریبا به نظر می‌رسد که فرد نه تنها از قایق جداست، حتی به بیرون از نقاشی خم شده است.

نورپردازی رامبرند

در طوفان در دریای جلیل اثر رامبراند، فردی را می‌بینیم که هنرمند برای جدا کردن این فرد، او را نیمه طاس و با دستانی روشن رنگ آمیزی كرد تا اینطور تعبیر کنیم که او دارد دعا می‌کند.

شخصی که کت آبی روشن به تن دارد و بادبان را نگه داشته است، مثال عالی دیگری در مورد نحوه جداسازی پیش زمینه و پس زمینه است. رامبراند بین فرد و بادبان‌های تاریک، مقداری آب را اضافه کرد. تصور کنید بدون آن، تصویر این مرد چگونه به نظر می‌رسد؟ تمام پشت او با بادبان‌های تاریک ترکیب می‌شد.

حال نوبت شماست، حدس بزنید چرا رامبراند شخصی که در وسط طوفان در دریای جلیل است را با موهای سفید و دیگری را در زیر او، با موهای قهوه‌ای نقاشی کرده است؟

اگر جواب را می‌دانید، حتما پاسخ خود را در بخش دیدگاه در پایین این متن ثبت کنید. اگر هم پاسخ این سوال را نمی‌دانید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و از آنها کمک بخواهید.

همچنین شما می‌توانید با عضویت در خبرنامه پروانه، به دنیایی از مطالب هنری و به‌روز دنیا دسترسی آسان‌تری داشته باشید.  

دیدگاه خود را ثبت کنید

با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.
مقالات هنری پروانه را از دست ندهید
پروانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
مقالات پروانه را از دست ندهید
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها باخبر شوید.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید