مثل یک حرفه‌ای از آثار هنری مراقبت کنید

بهترین مکان برای مراقبت از آثار هنری و نگهداری تابلوهای نقاشی همان دیوار خانه است؛ جایی که هر روز می‌توانید آنها را ببینید و لذت ببرید.
با این حال، بر حسب شرایط ممکن است مجبور شوید بخشی از آثار کلکسیون خود را برای مدتی در مکانی نگهداری کنید. اساسا خطرات زیادی در روند نگهداری و ذخیره‌سازی آثار هنری وجود دارد؛ اما مطمئنا در آینده هرکدام از این آثار هنری با افزایش قیمت و سوددهی بالا برای شما همراه خواهند بود. پس به نکات ذکر شده در رابطه با مراقبت از آثار هنری که در این مقاله از وبلاگ پروانه به شرح مفصل آن می‌پردازیم توجه نمایید و مثل یک حرفه‌ای از آثار هنری خود مراقبت کنید.

مراقبت از آثار هنریمراحل ساده برای نگهداری صحیح آثار هنری 

در اینجا به ترتیب به مراحل مراقبت و نگهداری از آثار هنری اشاره کرده‌ایم؛ اما بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، با یک متخصص در مورد بهترین تکنیک بسته‌بندی مشورت کنید.

مرحله اول: منطقه‌ای را انتخاب کنید که دارای حداقل رفت و آمد باشد و از نگهداری آثار در اتاق زیر شیروانی یا زیرزمین به ترتیب به دلیل تابش مستقیم نور و وجود رطوبت بالا خودداری کنید.

مرحله دوم: ابتدا گرد و غبار موجود بر روی کارهای هنری و نقاشی‌های خود را به کمک یک پارچه میکروفیبر تمیز پاکسازی کنید و سپس آنها را برای بسته‌بندی آماده کنید. روند بسته‌بندی عبارت است از:

  • برای آثار هنری دارای قاب، آنها را محکم با یک پتو یا پوشش مناسب بپیچید و سپس از نوار چسب کاغذی یا نایلونی مخصوص بسته‌بندی برای مهر و موم کردن آنها استفاده کنید. قبل از انجام این کارها، حتما در قسمت جلویی و پشتی اثر هنری یک حفاظ چوبی یا یونولیتی به عنوان ضربه‌گیر قرار دهید.
  • برای آثار هنری بدون قاب، برای پوشاندن جلوی بوم از یک ورق سیلیکونی استفاده کنید و سپس به کمک کاغذ شيشه‌نما، آنها را بسته‌بندی کنید. سپس در قسمت جلویی و پشتی آنها یک حفاظ چوبی یا یونولیتی به عنوان ضربه‌گیر قرار دهید و آنها با یک پتو به خوبی بپیچید. در نهایت از یک نوار چسب کاغذی یا نایلونی مخصوص بسته‌بندی برای مهر و موم کردن آنها استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل و موادی که برای بسته‌بندی استفاده می‌کنید، آغشته به اسید نباشند!

مرحله سوم: آثار هنری را به آرامی و بدون ضربه به مکان نگهداری منتقل کنید. سعی کنید قبل از ترک محل مورد نظر، حتما لیستی از مشخصات آثار و جایگاه هرکدام برای مراجعات بعدی تهیه کنید.

نگهداری از آثار هنری

نکاتی برای نگهداری از آثار هنری

در اینجا به طور خلاصه به کارهایی که باید برای نگهداری آثار هنری انجام دهید و کارهایی که نباید انجام دهید؛ اشاره کرده‌ایم:

  1. آب و هوا محیط را کنترل کنید: تغییرات ناگهانی در رطوبت و دمای محیط می‌تواند باعث تغییر بافت و سفت شدن بودم شود. چنین تغییراتی با گذشت زمان منجر به پوسته پوسته شدن رنگ و ترک‌خوردگی بوم نقاشی می‌شود. رطوبت بالا همچنین شرایط مناسبی را برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌کند. رطوبت حدود ۵۵٪ و دمای ۲۱ درجه سانتیگراد محیط، بهترین شرایط ممکن برای نگهداری و مراقبت از آثار هنری است.
  2. از پد استفاده کنید: آثار هنری و نقاشی‌های خود را با فاصله از هم قرار دهید. اما اگر فضای کافی ندارید؛ از قفسه‌بندی یا پد برای جداسازی استفاده کنید.
  3. از سطوح صاف استفاده کنید: برای نگهداری طولانی‌مدت، باید آثار هنری خود را به کمک یک تخته چوبی یا کاغذی عاری از اسید روی سطوح صاف قرار دهید.
  4. نقاشی‌ها را هوادهی کنید: اگر قصد دارید آثار را برای مدت طولانی نگهداری کنید؛ باید گاهی اوقات آنها را برای هوادهی، از بسته‌بندی خود خارج کنید. هوادهی مانع از تجمع رطوبت می‌شود، که می‌تواند باعث رشد قارچ‎ها شود.
  5. از تماس آثار با کف یا دیوارهای بتونی خودداری کنید: هرگز نقاشی‌های خود را روی کف و دیوارهای بتونی نگذارید؛ زیرا ممکن است رطوبت را به خود جذب کرده و دچار آسیب شوند.
  6. از تابش مستقیم نور خورشید به آثار جلوگیری کنید: برای جلوگیری از ترک‌خوردگی و رنگ‌پریدگی، نقاشی‌های خود را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید.
  7. از تماس مستقیم گرما با آثار خودداری کنید: آثار هنری خود را از منابع گرمایی مانند شومینه و بخاری دور نگه دارید. زیرا گرما باعث نرم شدن رنگ‌ها و لایه‌برداری سطح آنها می‌شود.

بایدها و نبایدهای نگهداری از آثار هنری

شما می‌توانید با کمی مشاوره با متخصصان و توجه دقیق به جزئیات ارائه شده، تمام شرایط لازم را برای نگهداری ایمن آثار هنری خود فراهم کنید. تیم حرفه‌ای پلتفرم آنلاین پروانه، به عنوان مرجع تخصصی اطلاع‌رسانی، نمایش و فروش آثار هنری، می‌تواند در این زمینه مشاوره لازم را به شما ارائه دهد. کافی است در قسمت تماس با ما وب سایت پروانه با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.