ماجرای تایید سلف پرتره ونگوگ پس از چندین سال

ونگوگ یکی از معروف ترین نقاشان پست امپرسیونیست است که در طول زندگی خود آثار ارزشمند زیادی خلق کرده است. اما همواره درباره اصالت یکی از آثار او به نام سلف پرتره ونسان ونگوگ، نقاشی از چهره، بحث و تردیدهایی مطرح بود؛ تا اینکه در نهایت کمی قبل و بعد از چندین سال اعتبار آن تایید شد و هم اکنون در موزه ونگوگ در آمستردام قرار دارد. این یافته به ویژه از این نظر قابل توجه است که به نظر می‌رسد پرتره تنها اثر شناخته شده‌ایست که وی در حالی که از روان پریشی رنج می برده، آن را کشیده است. پرتره ونگوگ در زمان روان پریشی و بستری بودن او در بیمارستان شهر سنت رمی، در جنوب فرانسه، خلق شده است.

ما در این مطلب از وبلاگ پروانه قصد داریم داستان تایید اصالت سلف پرتره ونگوگ را با شما به اشتراک بگذاریم. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه همراه ما باشید.

سلف پرتره های ونگوگسلف پرتره ونگوک، با عنوان نقاشی از چهره خود

پرتره ونگوگ در سال ۱۸۸۹ کشیده شده ولی از سال ۱۹۷۰ کارشناسان و مورخان این حوزه درباره‌ی منشا این اثر ابراز شک کردند. عدم توانایی مورخان هنر در توافق در مورد تاریخ نقاشی های ونگوگ و استفاده غیرمتعارف از رنگ و تکنیک، از دلایل این تردید بودند. در این اثر بیشتر رنگ‌های آبی و کم رنگ به کار رفته و این هنرمند برای ایجاد چهره خود، از کاردک نقاشی استفاده کرده است. همچنین احتمال می‌رود که قسمتی از رنگ آمیزی تابلو ناتمام باقی مانده باشد. موزه ملی اسلو این اثر را در سال ۱۹۱۰، به مبلغ ۱۰ هزار فرانک از یک مجموعه‌دار در فرانسه خریداری کرد و آن را به عنوان اولین سلف پرتره ونگوگ، وارد یک مجموعه عمومی کرد.

موزه ملی نروژ در سال ۲۰۰۶ تحقیقاتی را درباره این کار انجام داد و در سال ۲۰۱۴  از موزه ونگوگ دعوت کرد تا تحقیقات گسترده‌تری را برای اثبات اصالت آن انجام دهد. در نهایت محققان توانستند به این نتیجه برسند که در نامه‌ای که ونگوگ به برادرش نوشت، از این نقاشی صحبت شده است. در نامه وی، از این اثر به عنوان تلاشی در زمان بیماری‌اش یاد کرده است (احتمالا تلاشی جهت پذیرفتن بیماری و مقابله با آن). اندکی پس از پایان این کار، ونگوگ دو سلف پرتره معروف خود را از سال ۱۸۸۹ نقاشی کرد که اکنون در گالری ملی هنر در واشنگتن دی سی و موزه اورسی پاریس قرار دارند.

سلف پرتره ونگوگ

جالب است بدانید این کارشناسان از اشعه ایکس استفاده کردند تا توانستند با تحلیل نتایج ثابت کنند که پرتره ونگوگ در زمان بستری بودن وی در آسایشگاه روانی، در سال ۱۸۸۹ کشیده شده است. احتمالا ونگوگ در آن زمان ترسید اعتراف کند که  شرایط او نیز مشابه وضعیت همشهریان خود در پناهندگی شهر سنت رمی است. اما شاید این تصویر را نقاشی کرده است تا خود را با آنچه در آینه می‌بیند سازگار کند. او نمی‌خواست که به آن شکل باشد، ولی چاره‌ای نبود و باید آن بیماری را قبول می‌کرد؛ پس اینطور شد که دست به خلق اثر زد.

قرار است که سلف پرتره ونگوگ برای افتتاح موزه ملی جدید نروژ در سال ۲۰۲۱، به اسلو برگردانده شود. اما پیش از آن این اثر در موزه ونگوگ در آمستردام و در نمایشگاه “In the picture”، که از ۲۱ فوریه آغاز می‌شود، به نمایش در می‌آید. پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعات مقالات هنری بیشتر و اخبار و رویدادهای هنری به وب سایت پروانه سر بزنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.