هر آنچه لازم است درباره سبک امپرسیونیسم چیست بدانید

هر کدام از ما بارها با واژه امپرسیونیسم برخورد کرده‌ایم و این پرسش در ذهن ما شکل گرفته است که واقعا سبک امپرسیونیسم چیست؟ و آثار آن چه ویژگی‌هایی دارند؟ امپرسیونیسم (Impressionnisme) در واقع یک جنبش هنری است (ابتدا در نقاشی و بعداً در موسیقی) که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در فرانسه شکل گرفت.

این سبک به دلیل داشتن قدرت انعکاس تضاد با سبک‌ های سنتی هنر و قوانین محکم آنها، توانست مطرح شود. پس از آن، نقاشی‌های سبک امپرسیونیسم بین سال‌های ۱۸۶۷ تا ۱۸۸۶ توسط گروهی از هنرمندان با به اشتراک‌گذاری رویکردها و تکنیک‌های مرتبط باهم، خلق شدند. واژه امپریونیست برای نخستین بار توسط یک منتقد هنری به نام لوئی لروی در سال ۱۸۷۴ بر اساس یکی از تابلو نقاشی های کلود مونه که “طلوع خورشید” نام دارد به کار برده شد. در واقع او این واژه را در توصیف ویژگی رهایی و ناتمامی نقاشی‌های مونته و دیگر نقاشان این سبک مطرح کرد.

بارزترین ویژگی سبک امپرسیونیسم در نقاشی، تلاش برای ثبت دقیق و عینی جلوه‌های نوری در فضای آزاد و انتخاب سوژه‌هایی از طبیعت یا وقایع روزمره با به‌ کارگیری لکه‌های رنگ کوچک و روشن و حذف خطوط کناری بود. از طرف دیگر هدف سبک امپرسیونیسم در موسیقی، بازسازی صداها در برابر ساختارهای رسمی دقیق گذشته بود. ذهنیت همیشگیِ هنرمندان سبک امپرسيونيست بیان آنی احساساتشان پس از مشاهده فضای روبه‌رو بوده است و هدف نهایی آنها رسیدن به نوعی طبيعت‌گرائي متعالي بود.

هنرمندان معروف سبک امپرسیونیسم

شاید برایتان جالب باشد که کلود مونه، برته موریسو، کامیل پیسارو، آلفرد سیسلی، آگوست رنوار، مری کاست و ادگار دگا از نقاشان برجسته سبک امپرسیونیسم بودند که آثار آنها اعتبار ویژه‌ای به این سبک بخشید.

ویژگی نقاشی های سبک امپرسیونیسم 

قبل از ظهور سبک امپرسیونیسم، غالب سوژه‌ها در هنر، مناظر خیالی بودند که در استودیو نقاشی می‌شدند. امپرسیونیست‌ها این اصل را تغییر دادند و شروع به نقاشی در فضای بیرون و طبیعت کردند. در عین حال سعی می‌کردند تا کیفیت نور و رنگ صحنه‌ها را طبق حس دریافتی خود تغییر دهند.

آنها غالبا نقاشی های زمخت و خشنی داشتند و از ضربه‌های کوتاه، سریع و بی‌صدا برای شکل‌گیری تصویر تابلو خود استفاده می‌کردند. در صورتی که پیش از آغاز این سبک، به هیچ وجه بدین شکل نقاشی نمی‌شد. از مضامین اصلی نقاشان امپرسیونیستی می‌توان به صحنه‌های زندگی روزمره، طبیعت، مردم و پاریس اشاره کرد که پاسخی برای علاقه‌مندان به سبک امپرسیونیسم چیست است.سبک امپرسونیسم چیستکامیل پیسارو در مورد نحوه نقاشی منظره به سبک امپرسیونیسم، اینگونه می‌گوید:

به محض مشاهده آسمان، آب، شاخه‌های درخت و زمین در مقابل خود، شروع به کار کنید و همه آنها را به صورت هم‌زمان نقاشی کنید. از لکه‌های رنگ نترسید! سخاوتمندانه و بی‌نظیر بکشید، زیرا نباید احساس، عقیده و گمان خود را در حین مشاهده و نقاشی مناظر فراموش کنید!

یکی از ویژگی‌های مهم دیگر سبک امپرسیونیسم در نقاشی، استفاده از رنگ‌های روشن و سرزنده برخلاف سبک‌های گذشته بود. به طوری که بتوان به کمک آنها حتی تابش‌ها و انعکاس‌های مختلف نور خورشید را نشان داد. این رنگ‌ها بدون آنکه با رنگ‌های دیگر ترکیب شوند، بر روی تابلو نقاشی در کنار هم قرار می‌گرفتند و این فرصت را برای بیننده فراهم می‌کردند؛ که بتواند رد حرکت قلم‌ مو را آشکارا ببیند و احساس ناتمامی و رهایی اثر را درک کند.

آیا همه نقاشان سبک امپرسیونیسم محدود به فرانسه بودند؟

هنرمندان سایر مناطق جهان از گسترش ایده‌های سبک امپرسیونیسم در فرانسه الهام گرفتند و برای ثبت صحنه‌های زندگی روزمره از آنها استفاده کردند. به عنوان مثال، نقاشی زیر توسط یک هنرمند انگلیسی به نام فیلیپ ویلسون استر کشیده شده است.

سبک امپرسیونیسم در نقاشی

در این نقاشی او موفق شد به کمک سبک امپرسیونیسم هیجان یک روز آفتابی در کنار دریا را ثبت کند. نگاهی به درخشندگی تابش نور خورشید از سطح دریا بیاندازید! در آمریکا نیز نقاشان بسیاری امپرسیونیست بودند. به عنوان مثال، چایلد هسام توانست نقاشی‌های پر جنب و جوشی از زندگی در شهر نیویورک بکشد و تئودور رابینسون بیشتر به خاطر نقاشی صحنه‌های زندگی روزمره در حومه شهرها شناخته شد.

نقاشی‌های سبک امپرسیونیسم در دوره خود طرفداران و منتقدین زیادی داشتند و در حال حاضر نیز نگاه‌های مختلفی به این سبک وجود دارد. در این مطلب از وبلاگ پروانه سعی شد به صورت مختصر توضیحات لازم در مورد این سبک داده شود. امیدواریم با مطالعه آن، به پاسخ مناسبی برای پرسش سبک امپرسیونیسم چیست؟ دست پیدا کرده باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.