ترکیب نقاشی های گرافیتی و هنرهای معاصر مارکوس جانسن 

مارکوس جانسن، هنرمند آمریکایی است که بوم‌های قدرتمند و برجسته‌ای را خلق می‌کند و در آن‌ها به موضوعات حساس اجتماعی و سیاسی می‌پردازد. برخی از این موضوعات زندگی مردم آمریکا را به نمایش می‌گذارند و اتفاقا به خاطر انتخابات سال ۲۰۲۰ در آمریکا، قرار بر این است که در ماه ستامبر تا ژانویه ۲۰۲۱، نقاشی های مارکوس جانسن در موزه هنرهای زیبا کرنل به نمایش در بیایند. این رویداد اولین نمایشگاه انفرادی مارکوس جانسن است که در ایالات متحده برگزار می‌شود.

ما نیز از این فرصت استفاده کردیم و در این مطلب از وبلاگ پروانه شما را با دیدگاه و موضوع اکثر آثار مارکوس جانسن آشنا می‌کنیم. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا خلاصه‌ای از نظرات او را درباره‌ی وضعیت انسان حال حاضر جهان، بخوانید.

نقاشی های مارکوس جانسنمارکوس جانسن در استودیو خودش

سبک هنری مارکوس جانسن

دیدگاه متمایز یانسن تا حدودی از کودکی غیر معمول او سرچشمه می‌گیرد. وی در سال ۱۹۶۸، در منهتن متولد شد و در برانکس جنوبی و کوئینز زندگی کرد. سپس به مونشنگلاد باخ آلمان رفت، در آنجا بزرگ شد و آلمانی را به عنوان زبان دوم فرا گرفت. برخی از آثار مارکوس جانسن، نقاشی‌های منظره شهری هستند که از وضعیت اجتماعی دو دنیای متضادی که در آن‌ها بزرگ شده است، تأثیر می پذیرند. همچنین کارهای او چیزی بین گرافیتی (دیوار نگاری) و هنر معاصر را به نمایش می‌گذارد. همین موضوع باعث جذاب‌تر و گیراتر شدن آثار وی شده است.

مارکوس جانسن از نظر انتقادی، اجتماعی و سیاسی، به کاوش و مستند کردن وضعیت انسان‌ها می‌پردازد. بعضی از نقاشی های مارکوس جانسن که در مقیاس بزرگ کشیده شده‌اند، استعاره‌ای تصویری از جبهه‌های نبرد دارند. تصاویری که وی به عنوان عضوی از نیروهای مسلح ایالات متحده، به صورت واقعی با آن‌ها روبرو شده است. جانسن با زبان تصویری جذاب و با قلم موی رنگارنگ و گویا، به موضوعات معاصر و تاریخی اشاره می‌کند. همچنین از این طریق بینندگان را به تأمل در مورد وضعیت انسان‌ها دعوت می‌کند.

سبک هنری مارکوس جانسن

اثر مارکوس جانسن

زیر سوال بردن جهان ما در آثار مارکوس جانسن

نمایشگاه جدید آثار مارکوس جانسن روی کارهایی که در ۱۵ سال گذشته خلق شده‌اند، تمرکز دارد. او در این نمایشگاه نقاشی‌های بزرگ و آثار کاغذی منتخبی را به نمایش گذاشته است که در میان آنها چندین قطعه برای اولین بار مشاهده می‌شوند. طبق نظر جانسن بسیاری از نقاشی‌های این رویداد بیش از یک دهه پیش به تصویر کشیده شده‌اند، اما به نظر می‌رسد امروزه به طریقی برای مخاطبان گسترده‌تر و شفاف‌تر به نظر می‌آیند.

اما چه زمانی و چرا او جهان کنونی را زیر سوال برد؟

در واقع طبقه گفته‌ی مارکوس جانسن، پس از حمله به عراق (سال ۲۰۰۳) وقتی برج‌های دوقلو در محل تولد او یعنی در شهر نیویورک پایین آمدند، او شروع به زیر سوال بردن فضای سیاسی_اجتماعی و جغرافیایی _سیاسی جهان کرد. حتی او در این اواخر نظرهایش را درباره‌ی بیماری کووید ۱۹ منتشر کرده است. طبق گفته‌ی وی، این بیماری حقایقی را به نمایش می‌گذارد که برای کشف و درکشان به ده‌ها سال نیاز داریم.

این بدان معناست که ما به عنوان جامعه‌ی جهانی، یک فرصت عالی برای پرداختن به موضوعات تهدیدآمیز و قریب الوقوع داریم. البته مارکوس جانسن معتقد است که با توجه به تغییرات اقلیمی و نابرابری درآمدی که با آن روبرو هستیم، پس حتما باید به عنوان یک انسان تهدیدات را به طور شفاف درک کنیم.

پس دیدیم که چطور این هنرمند دغدغه‌مند، با بررسی و کاوش در میان زندگی مردم به خلق آثاری با مفاهیم عمیق انسانی می‌پردازد. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، برای مطالعه‌ی مقالات بیشتر کافیست در خبرنامه پروانه عضو شوید تا جدیدترین مطالب دنیای هنر با شما به اشتراک گذاشته شوند.

مارکوس جانسناثر مارکوس جانسن

دیدگاه خود را ثبت کنید

با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.
مقالات هنری پروانه را از دست ندهید
پروانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
مقالات پروانه را از دست ندهید
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها باخبر شوید.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
از پیوستن شما به خبرنامه پروانه بسیار خرسندیم. امیدواریم بتوانیم مقالات و نکات ارزنده ای را در اختیارتان بگذاریم.
به خبرنامه پروانه خوش آمدید