هنرمندان سبک پاپ آرت را بشناسید

در این مطلب قصد داریم تعدادی از هنرمندان مشهور سبک پاپ آرت (Pop art) یا پاپ آرتیست را با درج تصاویر و ذکر شرح حال و اطلاعات مربوط به آثار قابل توجه آنها؛ به شما معرفی کنیم. جنبش پاپ آرت که در دهه ۵۰ ظهور کرد و در طول دهه ۶۰ محبوبیت زیادی پیدا کرد؛ قصد داشت با به چالش کشیدن ایده‌های معمول هنرهای زیبا، سبک جدیدی را به دنیای هنر معرفی کند. نقاشی‌های هنرمندان سبک پاپ آرت غالباً طنزآمیز هستند، چرا که طنز عنصر اصلی این سبک است. جالب است بدانید که افراد مشهوری مانند اندی وارهول و جاسپر جانز از هنرمندان پاپ آرت بودند که به واسطه آن به شهرت جهانی رسیدند.

اندی وارهول (Andy Warhol)

اندی وارهول هنرمندی آمریکایی و شخصیتی برجسته در جنبش هنرهای تجسمی پاپ آرت بود. آثار او به بررسی رابطه بین حالات هنری، فرهنگ افراد مشهور و تبلیغات که در دهه ۱۹۶۰ شکوفا شده بودند؛ می‌پرداخت.
وارهول پس از خلق یک کار موفق به عنوان تصویرگر تجاری، به یک هنرمند مشهور و تا حدی جنجالی در حوزه هنرمندان سبک پاپ آرت تبدیل شد. موزه وی در زادگاه تولدش پنسیلوانیا، یک مجموعه دائمی از آثار هنری او را به نمایش گذاشته است. این بزرگترین موزه در ایالات متحده است که فقط آثار هنری یک هنرمند را به خود اختصاص داده است. از آثار مشهور او می‌توان به قوطی‌های سوپ کمپبل، مریلین مونرو، دیانا وریلند، ترومن کاپوتی و لایزا مینلی و ۶ نقاشی از چهره خودش اشاره کرد.

پاپ آرتیست

روی لیختنشتاین (Roy Lichtenstein)

روی فاکس لیختنشتاین (۲۷ اکتبر ۱۹۲۳ تا ۲۹ سپتامبر ۱۹۹۷) از پاپ آرتیست‌های معروف آمریکایی بود.  در دهه ۱۹۶۰، وی به همراه اندی وارهول، جاسپر جانز و جیمز روزنکویست؛ به عنوان چهره‌ای برتر در جنبش جدید هنری پاپ آرت شناخته شد. کار او تحت تأثیر تبلیغات عامه‌پسند و سبک طنز بود. وی با الهام از کمیک استریپ (داستان‌های مصور)، آثار کم نظیری را با تقلید مسخره‌آمیز خلق کرد. لیختنشتاین نقاشی‌های سبک پاپ آرت را نه یک اثر آمریکایی؛ بلکه یک اثر صنعتی به حساب می‌آورد. علاوه بر نقاشی، مجسمه‌های بسیاری نیز از وی باقی مانده است. آثار وی در گالری لئو کاستلی (Leo Castelli) نیویورک به نمایش گذاشته شده است. از آثار مشهور او می‌توان به دختری در حال غرق شدن و کیسه خرید کباب بوقلمون اشاره کرد که اکنون در میان هنرمندان سبک پاپ آرت بسیار مشهور و محبوب است.

هنرمندان سبک پاپ آرت

کیت هرینگ (Keith Haring)

کیت آلن هرینگ (۴ می ۱۹۵۸ تا ۱۶ فوریه ۱۹۹۰) از دیگر هنرمندان سبک پاپ آرت به شمار می‌رود که آمریکایی تبار بوده و در خلق آثار سبک پاپ آرت و کارهای گرافیتی با مضمون فرهنگ خیابان‌های شهر نیویورک در دهه ۱۹۸۰ کم نظیر بود.
به مرور نقاشی‌های هرینگ در متروهای شهر نیویورک، با تصاویر چهره‌ها، سگ‌ها و غیره روی زمینه‌های تبلیغاتی و فضاهای خالی، محبوبیت زیادی پیدا کردند. پس از معروفیت و شناخت بیشتر، آثاری در مقیاس بزرگتر مانند نقاشی‌های دیواری رنگارنگ، به او سفارش داده شد و نقاشی‌های او به یک زبان بصری آشنا برای همه افراد تبدیل شد.
کارهای آخر او غالبا دارای مضامین سیاسی و اجتماعی، به خصوص همجنس‌گرایی و ایدز، به کمک شمایل‌نگاری بودند. از آثار مشهور او به عنوان یک پاپ آرتیست، می‌توان به کیت و جولیا، راه‌اندازی گالری شفرازی ۱۹۸۲، میشل استوارت – ایالات متحده برای آفریقا و سن سباستین اشاره کرد.

سبک هنری پاپ آرت

رومرو بریتو (Romero Britto)

رومرو بریتو (متولد ۶ اکتبر ۱۹۶۳) نقاش، گرافیست و مجسمه‌ساز برزیلی است. در سال ۱۹۸۳، بریتو به پاریس رفت تا با آثار ماتیس و پیكاسو آشنا شود و در همان‌جا تشویق شد که به ایالات متحده آمریکا سفر كند؛ جایی كه سبک هنری پاپ آرت در حال رونق گرفتن بود. وی در آثار خود از عناصر کوبیسم، پاپ آرت و نقاشی‌های گرافیتی استفاده می‌کند تا بتواند به کمک رنگ‌های سرزنده و الگوهای جسورانه؛ امید، توجه به رویاها و خوشبختی را به بینندگان القا کند. بریتو توانست در مراسم کارناوال شهر ریودوژانیرو در سال ۲۰۱۲ کسب افتخار کند. از آثار معروف او به عنوان یکی از هنرمندان سبک پاپ آرت می‌توان به گربه مونا، در حال رشد به عنوان یک کودک، رقص قلب‌ها، نهنگ بِرِندان و بهترین دوستان اشاره کرد.

هنرمندان سبک پاپ آرت

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر از سبک هنری پاپ آرت و تاریخچه آن هستید، همراه ما در وبلاگ پروانه باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.