این ۱۰ اثر داستان هنرهای معاصر را روایت می کنند

درک هنر معاصر کار دشوار و پیچیده‌ای است. زیرا بر خلاف جنبش‌های گذشته، طیف وسیع سبک‌های هنری موجود، توسط منتقدان، مجموعه داران خبره و مورخان هنر به راحتی دسته بندی نشده‌اند. معروفترین آثار هنری هنرمندان معاصر از جمله زمینه‌های مختلفی همچون عکاسی، نقاشی، نمایش، مجسمه سازی، فیلم و هنر عمومی هستند و به طور گسترده‌ای انتخاب می‌شوند. مثلا از عکس رنگی بزرگ آندرس گورسکی از راین گرفته تا پوشیدن کوله پشتی‌هایِ بعد از زلزله‌ی سال ۲۰۰۸ در سیچوان، که همگی در این طیف قرار می‌گیرند. هر اثر هنری داستان خاص خود را دارد، اما در عین حال گرایش‌ها و ویژگی‌های بزرگ‌تری را در دنیای هنر معاصر منعکس می‌کند.

از این رو ما در این مطلب از وبلاگ پروانه قصد داریم تاثیرگذارترین و معروفترین آثار هنری هنرمندان معاصر را به شما معرفی کنیم و آثاری را با شما به اشتراک  بگذاریم که در هنر معاصر تحولی عظیم را به وجود آوده‌اند؛ در ادامه همراه ما باشید.

مهمترین و بهترین آثار هنری هنرمندان معاصر

توجه داشته باشید که این ۱۰ اثر مهم هستند ولی به این معنا نیست که عالی‌ترین و معروفترین آثار هنری هنرمندان معاصر باشند. در واقع این‌ها انتخاب‌هایی هدفمند از آثار هنری در تاریخ اخیر هستند که این اجازه را به ما می‌دهند تا در مورد برخی از تأثیرگذارترین رویکردهای هنر معاصر به بحث بپردازیم. تمرکز بر روی این ۱۰ اثر به منظور تاکید بر هنر معاصر است و نشان می‌دهد که چگونه نگاه ریز بینانه می‌تواند عمق و قدرت آثار هنری یک جنبش را نشان دهد.

۱- راین (Rhine II) ، اثر آندریاس کروسکی، سال ۱۹۹۹

راین دو، یکی از عکس‌ها و بهترین آثار هنری هنرمندان معاصر است که آن را هنرمندی به نام آندریاس، از یکی از مناظر کنار رودخانه راین آلمان انداخته است. این عکس تقریبا ۳.۶ متر طول و ۲ متر ارتفاع دارد که اندازه بسیار زیاد آن می‌توانست زمینه‌ی مناسبی برای فراهم آوردن ترکیبات مختلف باشد. اما این عکس به طور کلی بسیار ساده بود است. در آن دوره هنرمندان در آلمان از خطوط، درختان و دام‌ها در آثارشان بهره می‌گرفتند، ولی گروسکی همه این موارد را از طریق فرایندهای آنالوگ و دیجیتال حذف کرده بود.

استفاده از دستکاری‌های دیجیتال توسط گورسکی بحث و سوالی را ایجاد کرد که آیا اکنون این عکس، با نقاشی به عنوان یک اثر هنری برابر شده است؟ آثار او همچنین به عنوان یک تغییر الگو در هنر به حساب می‌آمدند، یعنی چشم بیینده‌ها عادت نداشتند که عکس‌های رنگی با این مقیاس و با جزئیات زیاد ببینند. از فاصله دور، تاثیر این اثر شبیه به دیدن بوم‌های مقیاس بزرگی بود که توسط انتزاع گرایان مانند مارک روتکو یا بارنت نیومن خلق شده بودند.

در واقع تابلوی راین دو، یک اثر معمایی است و این ثبت رسمی زیبا، توانایی‌های انسان در قرن ۲۰ و ۲۱ را به نمایش می‌گذارد. این عکس به عنوان یکی از معروفترین آثار هنری هنرمندان معاصر، نشان می‌دهد که چطور یک انسان توانسته جهان را آنطور که است (چه خوب و چه بد) دوست بدارد.

معروفترین آثار هنری هنرمندان

۲- پروژه آب و هوا، اثر اولافور الیاسون، سال ۲۰۰۳

به محض ورود به سالن توربین در موزه تیت لندن، بازدیدکنندگان از پروژه آب و هوا الیاسون بازدید می‌کنند. این اثر یک گوی بزرگ درخشان در نزدیکی سقف است که در سالن پر غبار، درخشش طلسم کننده خود را در فضا پخش می‌کند. اولافور هنرمند دانمارکی ایسلندی، به مسائل زیست محیطی خیلی اهمیت می‌دهد و در این اثر به طور جالبی از کل حجم فضا استفاده کرده است، از این رو این آن را به عنوان بزرگترین اثر هنری معاصر در داخل سالن، نامیده‌اند. این اثر خیلی سریع به یک پدیده تبدیل شد و هنگام نصب در سالن گالری، بیش از ۲ میلیون نفر از آن بازدید کردند.

این پروژه از اواخر دهه ۱۹۹۰، در موزه‌های زیادی قرار گرفت و این نوع آثار کم کم به ترند و آثار روز تبدیل شدند. ولی منتقدان آن‌ها را با وسایل بازی در شهربازی مقایسه کرده و تماشای نمایش و شکوه‌شان را به عنوان یک عمل بیهوده دانستند. با این حال افرادی هم با دیدی مثبت گرایانه‌تر به این آثار جذاب نگاه کردند و معتقد بودند که این‌ها جزو مهمترین آثار هنری هنرمندان معاصر هستند که راهی عالی برای جذب بیشتر جمعیت به موزه‌ها به حساب می‌آیند.

هنرمندان دوره معاصر

۳- هافی هولر، اثر ریچارد هریسون، سال ۲۰۰۴

یکی دیگر از تاثیرگذارترین و مهمترین آثار هنری هنرمندان معاصر، هافلی هولر است. متریال مورد استفاده در این اثر، مواد معمولی نبودند که در مجسمه سازی استفاده می‌شدند، بلکه ریچارد هریسون لوازمی مثل کیف دستی، شن و کلیپس‌های ارزان قیمتی که تقریبا شبیه به زباله بودند را در کنار هم جمع کرد. وی با استفاده از این مواد غیرمعمول، یک نوع انسجام و همبستگی منحصر به فرد را  به وجود آورد که مفهومی بین پوچی و منطق را به نمایش می‌گذارد.

از دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰رابرت راشنبرگ، به ادغام نقاشی و مجسمه سازی می‌پرداخت و یک ترکیب شبیه به هم را به وجود می‌آورد، اما هریسون اشیایی را کنار هم قرار می‌دهد که در نگاه اول به نظر می‌رسند این‌ها به هیچ وجه با هم ترکیب نمی‌شوند. کارهای هریسون و کارهای افراد دیگر کم‌کم در نمایشگاه‌ها به دید عموم گذاشته ‌شدند و این هنرمندان به طور مداوم وقت، انرژی و پول قابل توجهی را صرف کاوش در مواد جدید و ساخت اشیای بزرگ و بزرگ‌تر می‌کردند.

بهترین آثار هنری هنرمندان معاصر

۴- ناپلئون در حال عبور از آلپ، اثر کی‌هایند ویلی، سال ۲۰۰۵

منتقدان غالبا نقاشی ویلی را به عنوان یک مبحث سوال برانگیز از تاریخ هنر غرب می‌دانند. طبق تفاسیر، ویلی نقاشی‌های مطیع یا فرومایه‌ی را که نشان دهنده‌ی مردان سیاه پوست یا قهوه ای هستند را رد می‌کند. در واقع وی آنها را رها می‌کند و در جلو و مرکز قرار می‌دهد. بدون شک خودِ وایلی هم می‌داند، کار او پیچیده تر از این است. به عنوان مثال، در این کار شما شاهد ابر مردانه بودن قطعه اصلی هستید اما همچنین جنسیت مرد را به صورت زیرکانه ارائه می‌دهد، چیزی که در تاریخ هنر غرب کمتر دیده می‌شود. از این رو این تابلو یکی از تاثیرگذارترین و مهمترین آثار هنری هنرمندان معاصر است.

موفقیت ویلی فقط یک مثال از این است که چگونه هنر آمریکایی و آفریقایی تبار پس از قرن‌ها محرومیت و عدم نمایش در گالری‌ها ، موزه‌ها و دانشگاه‌های آمریکایی، در سال‌های اخیر دیده می‌شوند. اما در عین حال، مشکل اصلی هنوز حل نشده است یعنی مقدار نمایشگاه‌های انفرادی اختصاص داده شده به هنرمندان آفریقایی_آمریکایی نیز هنوز بسیار کم است. در حالی که ارزش‌های آثار هنرمندان تاریخی و معاصر آمریکایی و آفریقایی در حال افزایش است، اما در مقایسه با کار هنرمندان سفیدپوست هنوز هم به هنر آن‌ها خیلی توجه نمی‌شود.

۵- مارات، اثر ویک مونیز، سال ۲۰۰۸

جاردیم گراماچو، زمینی به مساحت ۳۲۱ هکتار در حاشیه شمالی ریودوژانیرو بود و تا زمان بسته شدن در سال ۲۰۱۲ ، بزرگ‌ترین زباله دان جهان به حساب می‌آمد. بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰، این مکان به نوعی تبدیل به استودیو برای مونیز شد، هنرمند برزیلی که ساکن نیویورک و ریو بود. آثار هنری آنجا با استفاده از زباله‌های جمع آوری شده از محل تخلیه ایجاد شدند و تصاویری نمادین از تاریخ هنر را بازسازی کردند که این مجموعه را با عنوان “تصاویر زباله” می‌شناسند و از معروفترین آثار هنری هنرمندان معاصر هستند.

کارهای مونیز تعدادی از سوالات مهم در مورد هنر معاصر را برمی انگیزد. اصول اخلاقی شرایط ویژه‌ای برای شروع است، مخصوصا در مورد همکاری با اقشار فقیر جامعه حاشیه نشین، که به روشی معمول برای هنرمندان معاصر و علاقه مند به هنر اجتماعی تبدیل شده بود. مجموعه آثار تصاویر زباله، زیبایی شناسی هنر سیاسی معاصر را نیز در نظر می‌گیرد. آثار مونیز سیاسی است، اما این کار را با جلوگیری از تبلیغات مستقیم و از طریق فرایندهای رسمی پیچیده انجام می‌دهد. به طور گسترده، هنر امروز درگیر مباحث سیاسی شده است ولی هنرمندان برای موفقیت در کارشان حد وسط را رعایت می‌کنند یعنی پیامشان را نه خیلی واضح و مستقیم و نه خیلی سنگین و پیچیده به نمایش می‌گذارند.

معروفترین اثر هنری هنرمندان

۶- یادآوری، اثر آی وی‌وی، سال ۲۰۰۹

در ۱۲ می ۲۰۰۸، زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۹ ریشتر استان سیچوان در غرب چین را ویران کرد و باعث کشته شدن هزاران دانش آموز جوان شد. در آن زمان این مسئله مطرح شد که ممکن است مدارس آن‌ها از استانداردهای ساختمانی لازم برخوردار نباشند. اما دولت از تحقیق در این باره خودداری کرد و هنرمند و فعال چینی به نام آی وی‌وی مجبور به اقدام شد. وی فرزند شاعری بود که توسط دولت چین مورد نکوهش و تبعید قرار گرفت. محوریت آثار او مربوط به ترویج آزادی بیان، حقوق بشر، به چالش کشیدن ارزش‌های فرهنگی و اقتدار سیاسی چینی بودند.

اما مشهورترین آثار وی که اتفاقا یکی از معروفترین آثار هنری هنرمندان معاصر هم است، “یادآوری” نام دارند. این‌ها مجسمه‌هایی در مقیاس بزرگ بودند که از کوله پشتی مدرسه ساخته شده بودند. یادآوری شامل نه هزار عدد از این کوله پشتی ها بود و به گونه‌ای چیده شده بودند که عبارت “او هفت سال در این دنیا خوشبخت زندگی کرد” را با حروف چینی نشان می‌دادند. این اثر در نمای خارجی ساختمان موزه Haus der Kunst در مونیخ بود، که همان نشان داد که این موزه از این اثر حمایت کرده است. یادآوری، یک اثر ماندگار، احساسی و قدرتمند است که نشان از توانایی اثر هنری برای ارتباط مستقیم با مسائل سیاسی و اجتماعی دارد.

۷- P.opular S.ky (section ish) ، اثر رایان ترکارتین، سال ۲۰۰۹

P.opular S.ky (section ish) و بسیاری از آثار ترکارتین  که در لس آنجلس ضبط شده‌اند را می‌توان به عنوان یک طوفان توصیف کرد که جزو بهترین آثار هنر ی هنرمندان معاصر است. یکی از اولین مواردی که در مورد فیلم های ترکارتین مشاهده می‌کنید بحث و گفتگوهای زیادی هستند که برای ویدئو آرت معاصر غیر معمول است. تقریبا همه چیز حول گفتگو می‌چرخد و در آثار ترکارتین ترکیبی از اصطلاحات معمول، لهجه‌ها و افسانه‌ها دیده می‎شوند. دستکاری‌های صوتی اجباری، خرد کردن و افزایش سطح صداها به برخی فرکانس‌های عجیب، حس شیطان گونه را فیلم‌ها بخشیده‌اند. از طرفی ویرایش‌های بصری، آشفتگی گفتگو را چندیدن برابر می‌کنند.

نسبت به سایر رسانه‌های هنر معاصر، ویدیو یکی از جوان‌ترین هنرها است. تحسین کارهای ترکارتین و عدم شک در مورد رسانه انتخابی وی، یک پیروزی خاص برای ویدئو آرت محسوب می‌شود. این هنر در بیست سال گذشته جایگاه خود را به عنوان یک رسانه تقویت کرده است تا  به صورت جدی و گسترده در میان هنرمندان قرار بگیرد.

۸- هنرمند حاضر است، اثر مارینا آبراموویچ، سال ۲۰۱۰

“هنرمند حاضر است”  از برخی جهات کار بسیار ساده‌ای بود. آبراموویچ، یک پرفورمنس آرتیست ۶۳  ساله و متولد بلگراد بود که ساکت روی صندلی می‌نشست. رو‌بروی او هم هر کسی می‌توانست تا هر زمانی که می‌خواست (تا زمان کار روزانه موزه هنر مدرن نیویورک) بنشیند. آبراموویچ در کل اجراهایش در سال ۲۰۱۰ خود ، حدود ۷۳۶ ساعت و ۳۰ دقیقه برو روی این صندلی نشست و یک از معروفترین آثار هنری هنرمندان معاصر را رقم زد.

هنر پرفورمنس از ابتدای قرن، به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین اشکال هنری امروزه شناخته شده است. البته، این هنر در حال حاضر توسط برخی پذیرفته شده اما برخی دیگر از هنرمندان آن را محدود و نادرست می‌خوانند. به هر حال نمایشگاه آبراموویچ در گسترش پرفورمنس آرت بسیار تاثیرگذار بود. نمایش او ۸۵۰،۰۰۰ بازدید کننده را به آنجا کشاند و توجه رسانه‌های جهانی زیادی را به خود جلب کرد و باعث شد تا گالری‌ها و موزه‌ها از این موفقیت استفاده کنند.

معروفترین آثار هنری هنرمندان معاصر

۹- fold ، اثر اوئرباخ، سال ۲۰۱۲

از دیگر معروفترین آثار هنری هنرمندان معاصر، می‌توان به آثار اوئرباخ اشاره کرد که با رویکری تازه، نوعی عمیق از هنر را به نمایش می‌گذارند. وی در ابتدا از طریق هندسه به بعد چهارم علاقه مند شد (این هنرمند در مصاحبه‌هایش عنوان کرده که بیشتر از تاریخ هنر، درباره ریاضیات فکر کرده است). در آثار او به نظر می‌رسد که الگوی بعد چهارم جهت تجربه عمیق‌تر، کامل‌تر و شهودی بودن به کار گرفته شده است. این تمایلات اوئرباخ ابتدا در نقاشی‌های مچاله و چین دار او دیده می‌شدند ولی جالب‌ترین آثار او در مجموعه فولد است که بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ ایجاد شده‌اند.

او در این کارها یک فضای واقعی چهار بعدی ایجاد نکرد، اما سعی داشت تا با خطای دید در بین فضای دو بعدی و سه بعدی، یک بعد دیگر را ایجاد کند. در حقیقت این نقاشی‌ها فضای میانی (فضای بین بومِ تخت و قله‌های چین و چروک) را به نمایش می‌گذارند. آثار fold نقاشی‌های ظریف، بی نقص، مرموز، زرق و برق دار و همزمان نقاشی‌های انتزاعی بودند که نمایشی واقع گرایانه از بوم‌های تاشده را به مخاطب عرضه می‌کنند.

اثر هنری هنرمندان معاصر

۱۰- لطیف، اثر کارا واکر، سال ۲۰۱۴

مردم هنگام بازدید از اثر لطیف که در کارخانه سابق بروکلین دومینو قرار داده شده بود، با چیزی روبرو شدند که با لطافت کلی فاصله داشت. مجسمه عظیم، سفید و براقی که یک زنِ برهنه با حدود ۱۰ متر ارتفاع و ۲۲ متر طول و تقریباً ۸۰۰۰۰ پوند (۳۶ تن) قند سفیدِ تصفیه شده، ساخته شده بود. این اثر بی نهایت سفید بود ولی با این حال زن موجود در این مجسمه به عنوان یک فرد “سیاه پوست” معرفی شده است. چرا که ژست و ویژگی‌های اغراق آمیز او با استفاده از کلیشه نژادی از زنان آمریکایی آفریقایی تبار به نمایش گذاشته شده است.

این هنرمند نیویورکی با این کار وحشت‌های بیشماری را که بردگان آفریقایی در تجارت بین المللی قند متحمل شده اند، به ما یادآوری می‌کند. درست است که در نگاه اول این اثر شما را با چیزی زیبا، جذاب و دلپذیر روبرو می‌کند اما با یک بررسی دقیق و جزئی‌تر، واقعیت تلخ تاریخی را با شما به اشتراک می‌گذارد.

اگر این مقاله از وبلاگ پروانه برایتان جذاب بوده آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و یا چنانچه به مطالب هنری علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم در خبرنامه پروانه عضو شوید و به روزترین مطالب هنری دنیا را مطالعه کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مقالات جدید پروانه را از دست ندهید!
با ثبت ایمیل خود، از آخرین مقالات و نوشتارهای هنری پروانه در رشته های مختلف، اطلاع رسانی کارگاه ها و فراخوانها به صورت هفتگی باخبر شوید.